V dnešní době, kdy stále více lidí tráví hodiny u počítače nebo jsou skloněni nad mobilními telefony, se bolesti krční páteře a zad stávají běžným problémem. Dlouhodobé sezení v neergonomických pozicích a nedostatek pohybu vede k napětí svalů, bolestem, a dokonce i vážnějším problémům se páteří. Špatné držení těla a nedostatek pravidelného strečinku jsou podle studií hlavními viníky tohoto moderního "epidemického" jevu. Nejlepší prevencí je pravidelné cvičení a nemusí být nijak náročné a složité. 

Uvolnit krční páteř pomůže i jóga. Inspirujte se v tomto YouTube videa - kanál StillOnTheWay:

Zdroj: Youtube

Jak fungují cviky pro krční páteř a záda?

Cviky zaměřené na krční páteř a záda pomáhají posilovat svaly, uvolňovat napětí a zlepšovat flexibility v těchto oblastech. Pravidelné provádění těchto cviků podle studií udrží páteř v optimální kondici a sníží riziko vzniku bolestí a nepříjemných pocitů.

Protáhnutí krční páteře

Roztahování krční páteře je prvním cvičením, které může pomoci uvolnit napětí v oblasti krku a horní části zad. Toto cvičení se provádí ve stoje. Stačí se postavit vzpřímeně a zaujmout rovnou pozici. Poté si položte dlaně na spodní část zad a lehce se nakloňte hlavou dopředu a dolů. Tímto pohybem prodlužujete krční páteř a můžete cítit příjemné protažení v krku a horní části zad. Držte tuto pozici po dobu několika sekund a pak se vraťte do výchozí polohy. Opakujte cvičení několikrát.

Otáčení hlavy

Dalším užitečným cvičením je otáčení hlavy. Sedněte si na židli s rovnými zády a mírně se nakloňte dopředu. Pomalu otočte hlavu doleva, dokud neucítíte mírné protažení v krku a horní části zad. Podržte tuto pozici po dobu několika sekund a pak se vraťte do výchozí polohy. Opakujte stejný postup na opačnou stranu. Tento cvik pomáhá uvolnit napětí v krční páteři a zlepšuje flexibilitu krku.

Kolena k hrudníku

Začněte tím, že si lehnete na záda na pohodlný povrch, jako je cvičební podložka nebo matrace. Poté přitáhněte obě kolena k hrudníku a obejmete je rukama. Tímto pohybem se protahují svaly v dolní části zad a dochází k jejich uvolnění. Držte tuto polohu po dobu několika sekund, zatímco cítíte protažení a uvolnění svalů. Pokud to vaše tělo dovoluje, můžete mírně pohybovat koleny do stran, abyste prohloubili protažení. Poté pomalu uvolněte nohy zpět na podložku a opakujte cvičení několikrát pro maximální účinek.

Protahování šíje

Protahování šíje je dalším užitečným cvikem. Sedněte si vzpřímeně na židli a ruce umístěte pod stehna. Pomalu nakloňte hlavu dopředu, směrem ke hrudi a pak pomalu nakloňte hlavu dozadu, směrem ke stropu. Držte každou polohu po dobu několika sekund a pak se vraťte do výchozí polohy. Tento cvik podle studií pomáhá uvolnit svaly v krku a horní části zad a zlepšuje rozsah pohybu v krční páteři.

Rotace ramen

Posledním cvičením jsou rotace ramen. Klekněte si, ruce položte před sebe tak, aby byly pod rameny, a neprohýbejte se v zádech. Pravou ruku obloukem zvedněte pomalu minimálně v úhlu 45 stupňů a s pohybem ruky otáčejte ve směru pohybu i hlavu. Pak se vraťte do výchozí polohy a opakujte pohyb druhou rukou na druhou stranu. Tento cvik posiluje svaly ramen a horní části zad a zlepšuje stabilitu páteře.

Zdroje: www.youtube.com, www.nhsinform.scot, www.hss.edu