Pánevní náklon je cvik, který cíleně posiluje svaly pánevního dna a břicha. Tento cvik je založen na pohybu pánevní kosti, kdy se provádí mírné zdvihnutí pánevního dna směrem nahoru a dopředu. Jedná se o velmi jemný, avšak účinný pohyb, který má pozitivní vliv na stabilizaci bederní páteře a posílení břišních svalů.

Přesné provedené tohoto cviku se naučíte podle tohoto YouTube videa - kanál Rehab My Patient:

Zdroj: Youtube

Správný postup

Pro správné provedení pánevního náklonu je klíčové začít na zádech s ohnutými koleny a chodidly položenými na zemi. Vaše paže mohou spočívat podél těla nebo být položeny na břiše, abyste lépe kontrolovali pohyb.

Poté se soustřeďte na nastavení správné polohy páteře. Ujistěte se, že dolní část zad je mírně přitlačena k podložce, aniž byste nadměrně zatínali břišní svaly, a že žádná část páteře není nadměrně prohnutá nebo zaoblená.

Nyní přejděte k provedení samotného pánevního náklonu. Pomalu zatlačte dolní část zad do podložky a zvedněte pánev směrem nahoru a dopředu. Cílem je aktivovat svaly břicha a pánevního dna tak, že si uvědomíte, jak se tyto oblasti stahují a posilují. Držte tento pohyb po dobu 5-10 sekund, abyste pocítili jeho účinek.

Během provedení pánevního náklonu se zaměřte na plynulý a kontrolovaný pohyb, abyste zabránili nadměrnému napětí v jiných částech těla. Udržujte stabilní dýchání a pokuste se uvolnit svaly krku a ramen, abyste minimalizovali napětí v horní části těla.

Když se rozhodnete vrátit zpět do výchozí polohy, uvolněte stah břišních svalů a pomalu spusťte pánev zpět na podložku. Opakujte tento pohyb několikrát, abyste si osvojili správnou techniku a pocítili účinky cvičení. Doporučuje se provádět 10-15 opakování, přičemž postupně zvyšujte počet v závislosti na vaší síle a pohyblivosti.

Vliv na zdraví

Pánevní náklon není jen cvikem, který posiluje svaly pánevního dna a břicha. Jeho pozitivní účinky na zdraví jdou mnohem hlouběji a mohou mít významný dopad na celkovou pohodu a kvalitu života. 

Zmírnění bolesti 

Bolest v bederní oblasti může být častým problémem, zejména u těch, kteří mají sedavé zaměstnání nebo tráví dlouhé hodiny v jedné pozici. Pánevní náklon je podle studií účinným prostředkem k uvolnění napětí a ztuhlosti v bederních svalech. Při pohybu pánevní kosti a aktivaci hlubokých břišních svalů dochází k postupnému uvolňování svalového napětí, což může snížit bolest a nepohodlí v této oblasti.

Posílení jádra 

Jádro těla, které zahrnuje svaly břicha, pánevního dna, bederní oblasti a dolní části zad, je základem stability a správného držení těla. Pravidelným prováděním pánevního náklonu dochází podle studií k posilování těchto svalů, což vede k lepšímu držení těla, vyváženějšímu rozložení zátěže na páteř a menšímu riziku poranění zad. Silné jádro také pomáhá zlepšit celkovou fyzickou výkonnost a zamezit únavě při každodenních aktivitách.

Pooperační zotavení 

Pro ženy po porodu je pánevní náklon cenným nástrojem při obnově síly a stability břišního svalstva. Během těhotenství a porodu dochází k nadměrnému namáhání břišních svalů a oslabení pánevního dna, což může vést k různým problémům, včetně inkontinence a bolesti zad. Studie ukazují, že pravidelné provádění pánevního náklonu pomáhá obnovit sílu a flexibility těchto svalů, čímž usnadňuje proces pooperačního zotavení a rehabilitace.

Zlepšení sexuálního zdraví

Silné a flexibilní svaly pánevního dna jsou důležité nejen pro správnou funkci močového měchýře a střev, ale také pro zlepšení sexuálního zdraví a potěšení. Pravidelným cvičením pánevního dna, včetně pánevního náklonu, můžete zlepšit citlivost a kontrolu během sexuálního styku, což může přinést větší spokojenost a intimní blízkost ve vztahu.

Zdroje: www.youtube.com, barbend.com, www.verywellhealth.com