Černý bez se už před několika staletími používal v zemích, jako je Řecko, Skandinávie, Portugalsko a Maroko, kde byl velmi ceněný pro své léčebné vlastnosti. Je účinným prostředkem k posílení imunity, podporuje zdraví srdce a také skvěle působí na zdraví střev.

Z černého bezu lze připravit čaj, sirup i spoustu dalšího. Jak na to, zjistíte ve videu kanálu Příznaky transformace - tipy pro osobní rozvoj na YouTube:

Zdroj: Youtube

Bohatý na antioxidanty

Jedním z výrazných rysů černého bezu je jeho pozoruhodný obsah antioxidantů. Dle studie z roku 2020 obsahuje látky jako protokatechinová a chlorogenová kyselina, stejně jako flavonoidy jako quercetin a rutin, které mají potenciál chránit naše buňky před oxidačním poškozením. Pravidelná konzumace černého bezu pak působí jako prevence před srdečními chorobami, diabetem, rakovinou a kognitivními poruchami

Podpora srdečního zdraví

Bohatý obsah antioxidantů v černém bezu nejenže bojuje proti zánětu, ale také přispívá k udržení zdraví srdce. Studie ukázala, že aktivně snižuje hladiny cholesterolu v krvi a tím snižuje riziko srdečních problémů.

Posílení imunitního systému

Černý bez je proslulý svou schopností posilovat imunitu, což je zvláště cenné při boji proti respiračním onemocněním. Ačkoli nemusí úplně zabránit onemocnění, může snížit trvání nachlazení, respiračních infekcí a chřipky.

Zdraví střev

Černý bez je bohatý na vlákninu, což z něj činí skvělý prostředek pro udržení dobrého zdraví střev. Vláknina podporuje přirozenou detoxikaci organismu, napomáhá k odstranění špatných bakterií a kvasinek a přispívá ke správné činnosti střev.

Ještě lépe pak na střeva působí květy černého bezu, které podle studie obsahují látky, jež si umí poradit s různými zánětlivými onemocněními střev. Také působí proti plynatosti a urychlují trávení.

Zdravá kůže

Antioxidanty obsažené v černém bezu bojují proti oxidačnímu poškození, zachovávají zdraví kůže a zpomalují stárnutí. Tím, že snižují výskyt jemných linek, vrásek a podporují rovnoměrný tón pleti, přispívají k mladistvému vzhledu.

Potenciální rizika

Přestože černý bez nabízí mnoho výhod, je třeba zacházet s ním opatrně. Černé plody totiž v určitém množství obsahují jed kyanid. Ten se vyskytuje zpravidla v kořenech bezu, listech, kůře a nezralých plodech. A pro jistotu byste měli i zralé plody krátce povařit při teplotě kolem 82 stupňů Celsia, abyste je zbavili případných zbytků jedů.

Závěrem lze říci, že černý bez je přírodním zázrakem s bohatou historií léčebného využití. Nabízí mnoho výhod od posílení imunity a zdraví srdce až po omlazení kůže a snížení stresu. Je však zásadní používat jej zodpovědně a vyhnout se jeho toxickým částem, abyste plně využili jeho prospěšných vlastností.

Zdroje: health.com, novinky.cz, youtube.com