Prázdný žaludek je stav, kdy nemáme v žaludku žádnou potravu. Zpravidla se objevuje po delší době od posledního jídla, například ráno po probuzení. Prázdný žaludek může být citlivý na určité potraviny a nápoje, což může způsobit nevolnost, pálení žáhy, nadýmání a další nepříjemné symptomy. Kterým potravinám se tedy v tomto případě vyhýbat?

5 tipů na zdravé a výživné snídaně najdete v YouTube videu - kanál The Yoga Institute:

Zdroj: Youtube

Citrusové plody

Citrusové plody, jako jsou pomeranče, citrony a grepy, jsou obecně považovány za zdravé a bohaté na vitamín C. Možná vás to překvapí, ale konzumace těchto plodů na prázdný žaludek vám může zapříčinit pálení žáhy a nevolnost. Citrusové plody totiž obsahují kyselinu, která může dráždit žaludeční sliznici, zejména pokud je žaludek prázdný. 

Pokud máte citlivý žaludek, je lepší si citrusové plody nechat na pozdější dobu, například během dopoledne po snídani.

Kynuté pečivo

Kynuté buchty a různé druhy pečiva, jako jsou croissanty a briošky, jsou sice chutné, ale mohou být podle studie z roku 2018 těžké na trávení, zejména na prázdný žaludek. Obsahují velké množství tuků a cukrů, po kterých se budete cítit těžko a nafoukle. Konzumace takového sladkého pečiva na prázdný žaludek rychle zvýší hladinu cukru v krvi, což vede ke krátkodobému pocitu energie, ale pak přijde rychlý pokles a únava.

Pokud si chcete dopřát kynuté buchty nebo pečivo, je lepší si na ně počkat až po lehčím jídle, jako je například ovoce, jogurt nebo obiloviny.

Pikantní potraviny

Pikantní potraviny, které obsahují silné koření nebo chilli papričky, jsou pro prázdný žaludek velmi náročné. Kořeněná jídla dráždí žaludeční sliznice a zvyšují riziko pálení žáhy a nevolnosti. 

Pokud máte rádi pikantní jídla, je lepší si je dopřát během hlavních jídel, kdy máte žaludek již naplněn a trávení je efektivnější.

Slané pochutiny

Slané pochutiny, jako jsou brambůrky a chipsy, obsahují velké množství soli, takže dehydratují, zejména, pokud máte prázdný žaludek. Nadměrná konzumace soli podle studie z roku 2019 také zvyšuje krevní tlak.

Je důležité konzumovat slané pochutiny s mírou a vyhýbat se jim na prázdný žaludek. Pokud máte chuť na slanou pochoutku, zkuste raději ořechy nebo semínka, které jsou bohaté na zdravé tuky a minerály.

Kouření a alkohol

Nikotin a alkohol jsou dvě látky, kterým byste se obecně měli vyhýbat, na prázdný žaludek obzvlášť. Kouření dráždí žaludek a zvyšuje riziko vzniku žaludečních vředů. Alkohol dráždí sliznici a zhoršuje žaludeční problémy.

Pokud máte zvyk kouřit nebo pijete alkohol, je lepší si na to počkat až po jídle, kdy máte žaludek plný potravy a může tyto látky lépe zpracovat. 

7 tipů, co jíst ráno na prázdný žaludek 

Ráno, kdy máte prázdný žaludek, je důležité jíst vyváženou a zdravou snídani, která vám poskytne dostatečnou energii a živiny na začátek dne. Tím lze předejít některým zdravotním potížím a zajistit si dobrý začátek dne. Zde jsou některé zdravé možnosti, které můžete zahrnout do své snídaně:

  1. Ovesné vločky: Mají hodně vlákniny a obsahují komplexní sacharidy, které vám dodají energii na delší dobu. Můžete je připravit s mlékem nebo rostlinným mlékem a přidat ovoce nebo ořechy pro větší výživovou hodnotu.
  2. Jogurt s ovocem: Tento pokrm poskytuje bílkoviny a probiotika, která jsou pro trávicí systém prospěšná. Přidejte do něj čerstvé nebo mražené ovoce, chia semínka nebo ořechy.
  3. Celozrnný chléb s avokádem: Celozrnný chléb je bohatý na vlákninu, zatímco avokádo obsahuje zdravé tuky a mnoho vitaminů a minerálů. Můžete si na něj přidat také vajíčka nebo uzeného lososa.
  4. Ovoce a ořechy: Smíchejte čerstvé ovoce s ořechy, jako jsou mandle, vlašské ořechy nebo lískové ořechy. Tato kombinace vám poskytne vitamíny, minerály a zdravé tuky.
  5. Vaječná omeleta: Vaječná omeleta se zeleninou a bylinkami je bohatým zdrojem bílkovin a vitamínů. Můžete ji připravit s minimálním množstvím oleje nebo másla.
  6. Smoothie: Zeleninový nebo ovocný smoothie je rychlou a snadnou volbou. Přidejte do mixéru i listovou zeleninu, ovoce, jogurt, chia nebo lněná semínka pro výživnou snídani.
  7. Luštěninový chléb s avokádem: Luštěniny jsou bohaté na bílkoviny a vlákninu. Rozetřete avokádo na plátek luštěninového chleba a přidejte rajčata, papriku nebo bylinky pro víc chuti.

Zdroje: www.youtube.com, economictimes.indiatimes.com, www.healthshots.com