Dieta podle krevní skupiny vychází z tvrzení, že konzumace potravin obsahujících lektiny, které nejsou kompatibilní s vaším typem krve, může vést ke shlukování krvinek, známému jako aglutinace. To údajně může způsobit zdravotní problémy, jako jsou srdeční onemocnění, onemocnění ledvin nebo rakovina. Nicméně vědecký důkaz podporující tato tvrzení chybí. Podle studie zveřejněné Science Direct se totiž nepodařilo prokázat, že by se často zmiňované benefity stravování podle krevních skupin zcela zakládaly na pravdě.

Co přesně je dieta podle krevních skupin a z jakého principu vychází, podrobně zjistíte ve videu kanálu Mic the Vegan na YouTube:

Zdroj: Youtube

Pravidla diety

Dieta podle krevní skupiny doporučuje určité potraviny a cvičební plány pro různé krevní skupiny. Bez ohledu na typ krve dietní plán zdůrazňuje konzumaci celých nezpracovaných potravin a minimalizaci zpracovaných potravin.

Skupina A

Lidé s krevní skupinou A by měli dávat přednost rostlinné stravě s vysokým příjmem ovoce, zeleniny, obilovin, luštěnin, ořechů a semínek. D'Adamo tvrdí, že tito jedinci, které nazývá "pěstitelé", by měli dávat přednost cvičení, jako je jóga a tai chi.

Skupina B

Pro osoby s krevní skupinou B, označované jako "nomádi", doporučuje D'Adamo střední fyzickou aktivitu a vyváženou stravu. Měli by konzumovat ovoce, zeleninu, obiloviny, luštěniny, maso, drůbež, ryby, vejce a mléčné výrobky, ale vyhnout se ořechům a semínkům.

Skupina AB

Osoby s krevní skupinou AB, které D'Adamo označuje jako "enigmas", by měly kombinovat doporučení pro skupiny A a B, avšak s omezeným množstvím masa.

Skupina 0

Lidé s krevní skupinou 0 by měli preferovat intenzivní fyzickou aktivitu a živočišné bílkoviny, zatímco mléčné výrobky a obiloviny by u nich mohly způsobit problémy.

Co byste neměli konzumovat

Žádné potraviny nejsou na dietě podle krevní skupiny zcela zakázány, ale některé nejsou pro různé krevní skupiny považovány za vhodné. Zpracované potraviny jsou obecně odmítány.

Dietní plán nedoporučuje pití vody nebo jiných nápojů během jídla, protože pak údajně dochází k ředění trávicích enzymů a ztěžuje se trávení.

Klady a zápory diety podle krevní skupiny

Stejně jako všechny diety má i dieta podle krevní skupiny své klady a zápory.

Klady

– podporuje cvičení

– je založena na nezpracovaných potravinách

– nepatří mezi striktní diety a nehrozí u ní tedy jojo efekt

Zápory

– není podložena vědou

– může být omezující

– neexistují důkazy, které by klíčové účinky diety potvrzovaly

– u některých lidí může dojít k nedostatku určitých živin

Je dieta podle krevní skupiny zdravou volbou pro vás?

Ačkoliv je tento stravovací plán založen na zdravých potravinách, nebylo prokázáno, že je efektivní. Navíc například u osob s krevní skupinou A a krevní skupinou 0 je dle diety doporučováno omezení mléčných výrobků a také masa, avšak tyto potraviny obsahují živiny důležité pro správné fungování organismu.

Obecně se tedy dodržování diety podle krevní skupiny nedoporučuje. Pokud se snažíte zhubnout a zároveň chcete podpořit své zdraví, pravidelně se hýbejte a dbejte na vyvážený jídelníček. Jestliže se vám dlouhodobě nedaří shodit na váze, vyhledejte pomoc odborníka, který vám pomůže s řešením vašeho problému.

Zdroje: YouTube.com, healthline.com, dadamo.com