Mýtus 1: Močení ve sprše je neškodné

Podíváme-li se pravdě do očí, močení ve sprše zní jako multitasking, který by mohl ušetřit nejen vodu, ale i drahocenný čas. Nicméně močení ve sprše mnozí odborníci nedoporučují. O moči se říká, že je sterilní, a tak by se na první pohled mohlo zdát, že nemůže napáchat žádné škody. To ale odborníci vyvrátili ve studii z roku 2014. Samo o sobě není močení ve sprše žádným problémem, může být ale nebezpečné v případě, kdy máte na nohách například drobné poranění. Pak totiž hrozí, že se do něj dostanou bakterie z moči a ranka se může zanítit.

Mohlo by se zdát, že samotné sprchování není žádným složitým procesem a každý ví, jak na něj. To ale není vždy pravda. Jak se správně sprchovat, zjistíte ve videu kanálu wikiHow na YouTube:

Zdroj: Youtube

Mýtus 2: Ve sprše si nohy mýt nemusíte

Teorie o tom, že si nemusíte mydlit dolní končetiny, protože tekoucí voda vám nohy umyje dostatečně, je pravdivá jen z části. Sice není nutné si nohy drhnout každý den, zvláště pokud nejsou viditelně špinavé, ale několikrát do týdně byste je přece jen měli alespoň přejet žínkou. Odstraníte z nich tak mrtvé kožní buňky a nohy budou hladší.

Mýtus 3: Čištění zubů ve sprše je stejné jako v umyvadle

Někteří z nás se rozhodli šetřit čas tím, že si čistí zuby ve sprše. A dokonce nemají kartáček ani připravený u umyvadla, ale ve sprchovém koutu. Dermatologové to ale nedoporučují kvůli vlhkému prostředí sprchy, kde může docházet k nadměrnému růstu bakterií. Studie z roku 2012 ukázala, že se na mokrém kartáčku krátce po čištění zubů rychle začínají množit bakterie. Když tedy začnete sprchování tím, že si vyčistíte zuby, a následně kartáček odložíte na poličku ve sprše, množení bakterií se v teplém prostředí sprchy ještě zrychlí. Raději si tedy zuby čistěte u umyvadla.

Mýtus 4: Dokud nevidíte na svém těle špínu, nemusíte se koupat

Tento mýtus byl rozšířený hlavně mezi našimi předky, někteří jedinci se jím ale řídí dodnes. Zmíněné tvrzení vychází z toho, že je zbytečné nebo dokonce škodlivé koupat se, dokud na svém těle nevidíte viditelnou špínu. Rovněž jde ale o nesmysl. Je třeba se sprchovat pravidelně, i když je pravdou, že by mělo být sprchování nastaveno individuálně pro každého jedince. Ti, kteří pracují v prašném prostředí a každý den se potí, by se měli sprchovat denně. Ostatním lidem by podle odborníků mělo stačit se vysprchovat zhruba jedenkrát za dva až tři dny.

Mýtus 5: K čištění uší potřebujete vatové tyčinky

Vaše uši jsou jako samostatně fungující ekosystémy, které se umí čistit samy. Vy jim můžete akorát dopomoci například žínkou či vatovými tyčinkami. Avšak pozor. Tyčinky nikdy nezavádějte přímo do ušního kanálku. Použijte je jen k vnější očistě ucha. Čištěním vnitřku ucha vatovou tyčinkou riskujete, že si nevědomky způsobíte bolestivou infekci anebo ušní maz zatlačíte hlouběji do ucha.

Mýtus 6: Pravidlo 5 sekund aneb Kdy jíst jídlo ze země 

Tento mýtus sice nesouvisí tak úplně s hygienou, ale i tak určitě neuškodí ho zmínit. Asi každý zná takzvané „pravidlo pěti vteřin“, které tvrdí, že pokud jídlo spadne na zem a sebere se do pěti sekund, je stále bezpečné ho jíst. Ve skutečnosti to ale není pravda. Pravdu o pravidle zjistila studie z roku 2016, během které se ukázalo, že na jídlo, které nám spadne na zem, bakterie přelezou mnohem rychleji než za oněch 5 vteřin.

Zdroje: onemedical.com, thewellnesscorner.com, blog.helping.com