Vylepšování kávy citronem se mezi lidmi stává pořád populárnějším trendem. Vede je k tomu například představa, že přidaný citron v kombinaci s kávou napomáhá rozpouštět tuk v těle nebo má na naše tělo detoxikační účinky. Tvrzení o blahodárných účincích této zvláštní kombinace mezi lidmi koluje hned několik, je ale třeba říct, žádné z nich není vědecky podložené.

Zda vám káva s citronem pomůže zhubnout nebo detoxikovat tělo, se dozvíte v tomto YouTube videu – kanál Dr. Jen Caudle

Zdroj: Youtube

Vliv na hubnutí

Myšlenka, že káva s citronem přímo pomáhá zhubnout, není podložena pevnými vědeckými důkazy. Existuje několik tvrzení o možných výhodách, ale stojí za to brát je s rezervou. Ačkoliv jedna studie uvádí, že samotný kofein v kávě pomáhá při redukci váhy, nejde o žádný zázrak na hubnutí. Kofein může zvýšit fyzickou výkonnost tím, že zlepší náladu, sníží pocit únavy a zvýší schopnost svalů využívat tuky jako palivo. To může vést k efektivnějšímu tréninku a potenciálně ke zvýšenému spalování kalorií. Někteří uvádějí, že kofein pomáhá potlačit chuť k jídlu, tím pádem dochází k menšímu příjmu potravy a snížení celkového energetického příjmu. Nicméně jediným osvědčeným způsobem, jak se zbavit nežádoucího tuku, je konzumovat méně kalorií nebo jich více spálit.

Káva s citronem a detoxikace

Jestliže zastáváte názor, že káva s citronem podporuje detoxikaci, nejspíš jste se setkali s tvrzením, že kombinace kávy a citronu může pomoci odstranit škodlivé látky z těla a podporovat zdraví. Citrony obsahují kyselinu citronovou a jsou bohaté na antioxidanty, zejména vitamín C. Podle jedné studie z roku 2010 jsou antioxidanty látky, které pomáhají neutralizovat volné radikály v těle a chránit buňky před poškozením. Tento proces je považován za částečnou formu detoxikace, kdy se tělo zbavuje škodlivých látek. Přidáním citronu do kávy může pomoci podporovat hydrataci a dostatečná hydratace je klíčová pro normální funkci orgánů a eliminaci odpadních látek z těla. Je důležité však zdůraznit, že termín "detoxikace" je v kontextu výživy často používán nejasně a bez pevného vědeckého základu. Tělo má přirozené mechanismy detoxikace, které zahrnují játra, ledviny, plicní systém a kůži. Samotný citron žádný velký detoxikační proces nespustí.

Vliv na kyselost žaludku

Další často diskutovaný aspekt je vliv kávy s citronem na kyselost žaludku. Někteří tvrdí, že přidání citronu do kávy může pomoci snížit kyselost a mít pozitivní efekt na žaludeční potíže. To se ale rovněž nepodařilo prokázat. Naopak je obecně známo, že lidé trpící žaludečními problémy by neměli kávu konzumovat, neboť dle studie z roku 2022 může káva potíže ještě zhoršovat.

Energie a osvěžení

Pokud se rozhodneme pro kombinaci kávy s citronem kvůli zvýšení energie a osvěžení, opět bychom měli být obezřetní ohledně našich očekávání. Citrusová vůně může skutečně působit osvěžujícím způsobem a stimulovat naše smysly a chuťové pohárky, avšak účinky jsou opět subjektivní a závisí na individuálních preferencích.

Pokud si i přes to stojíte za svým a chcete nabourat stereotypní rána s černou kávou, postup pro přípravu kávy s citronem je velmi jednoduchý. Do šálku (240 ml) si uvařte kávu dle vaší obvyklé metody a přidejte čerstvou šťávu z jednoho citronu. Pro estetické vylepšení můžete přisypat citronovou kůru jako dekoraci.

Zdroje: YouTube.com, vinmec.com, goodhousekeeping.com