Zlepšení čichu

Po dvou dnech od poslední cigarety se vám začne zlepšovat čich. Nikotinový obsah cigaret poškozuje podle studie z roku 2018 čichové receptory v nosní sliznici, a když přestanete kouřit, tyto receptory se začnou postupně regenerovat. To znamená, že budete schopni lépe vnímat vůně kolem sebe.

Co se děje s tělem, když přestanete kouřit? Dozvíte se to v YouTube videu - kanál Jirka vysvětluje věci:

Zdroj: Youtube

Zlepšení dýchací

Kouření má podle studie z roku 2010 negativní vliv na plíce. Po třech dnech od odvykání se vám začne lépe dýchat. Kyslíkový transport v krvi se zlepšuje, což znamená, že vaše svaly a orgány budou lépe zásobeny kyslíkem. To má pozitivní vliv na vaši celkovou kondici a energii. Po jednom týdnu od odvykání začne vaše tělo dýchat ještě lépe. 

Snížení závislosti na nikotinu

Další významnou změnou, kterou pocítíte po týdnu od odvykání, je snížení závislosti na nikotinu. Fyzická závislost na nikotinu má tendenci rychle slábnout, a tím se snižuje chuť na cigaretu. Nicméně psychická závislost může přetrvávat déle a může vyžadovat podporu a strategie, abyste se vyhnuli cigaretám i v budoucnu.

Zdravější kůže

Po prvním měsíci bez cigaret bude vaše kůže zdravější a bude vypadat svěžeji. Kouření má tendenci způsobovat vysušení kůže a zhoršení prokrvení, což může vést k šedivému nádechu pokožky a unavenému vzhledu. Když přestanete kouřit, krevní oběh se zlepší a kůže bude lépe zásobována kyslíkem a živinami.

Zlepšení cirkulace krve 

Po šesti měsících od odvykání se zlepší cirkulace krve a svalová síla. Budete se cítit více v pohodě a budete mít více energie k fyzickým aktivitám. Také se vám zlepší kondice a budete se cítit plní energie.

Snížení rizika srdečních chorob

Po jednom roce od odvykání máte za sebou významný milník. Vaše tělo bude mnohem lépe schopno bojovat proti infekcím a respiračním onemocněním. Riziko infarktu myokardu se snižuje na polovinu ve srovnání s těmi, kteří stále kouří.

Zdroje: www.healthline.com, www.youtube.com, www.betterhealth.vic.gov.au