Lívance patří mezi oblíbené pokrmy dětí i dospělých. Bohužel ale často obsahují mnoho mouky, smaží se v oleji a podávají se s nejrůznějšími polevami, kvůli kterým se nedá říct, že by byly jakkoliv zdravé. Lze je však připravit i v mnohem odlehčenější variantě. Navíc jsou plné bílkovin, které jsou důležité jak v dietě, tak při budování svalů.

Vyzkoušejte recept na proteinové lívance podle tohoto receptu na YouTube - kanál How To Cook Smarter:

Zdroj: Youtube

Proč jíst více bílkovin?

Podpora svalové hmoty a regenerace

Bílkoviny jsou podle studií základními stavebními kameny svalů a hrají klíčovou roli v růstu, opravě a udržení svalové hmoty. Během fyzické aktivity dochází k mikropoškození svalových vláken a bílkoviny jsou nezbytné k jejich opravě a růstu. Bez dostatečného množství bílkovin by svaly nemohly správně regenerovat a posilovat se, což by mohlo vést k pomalému růstu nebo dokonce k úbytku svalové hmoty.

Zvýšení pocitu sytosti

Bílkoviny jsou obecně velmi syté a mají schopnost udržovat pocit sytosti po delší dobu, což potvrzují i studie. Tím se snadněji udržuje kalorický deficit a dosáhnete svých cílů týkajících se hmotnosti a tvarování těla.

Podpora metabolismu

Bílkoviny mají vyšší tepelný efekt než sacharidy nebo tuky, což znamená, že tělo potřebuje více energie na jejich trávení a metabolizaci. Tento jev, známý jako termický efekt jídla, může podle studií zvýšit vaši celkovou energetickou spotřebu a podpořit hubnutí.

Stabilní hladina cukru v krvi

Konzumace bílkovin stabilizuje hladinu cukru v krvi a snižuje riziko prudkých výkyvů hladiny cukru v krvi. To je dle studií způsobeno tím, že bílkoviny pomáhají zpomalit trávení sacharidů a snižují rychlost, kterou se cukr uvolňuje do krevního oběhu. Tím se zabrání prudkému nárůstu hladiny cukru v krvi a sníží se riziko vzniku metabolických poruch, jako je například inzulinová rezistence a cukrovka typu 2.

Posílení imunitního systému

Bílkoviny jsou nezbytné pro tvorbu protilátek, které bojují proti infekcím a nemocem. Dostatečný příjem bílkovin je podle studií proto důležitý pro posílení imunitního systému a prevenci infekcí. Bez dostatečného množství bílkovin by imunitní systém nemohl efektivně bojovat proti patogenům a ochraně těla před nemocemi. Proto je důležité zahrnout do své stravy dostatečné množství bílkovin, zejména v obdobích zvýšené náchylnosti k infekcím, jako je například v zimních měsících.

Recept na lívance plné bílkovin

Pro přípravu lívanců plných bílkovin nepotřebujete drahé ingredience ani speciální dovednosti.

Začněte tím, že si připravíte 1 šálek ovesných vloček, 4 vaječné bílky, 1 banán, 1/2 šálku mléka (klidně i rostlinného původu), 1 lžičku prášku do pečiva, 1 lžičku skořice a volitelně 1 lžíci medu nebo javorového sirupu pro slazení.

Poté smíchejte ovesné vločky, vaječné bílky, prášek do pečiva a skořici v míse. Rozmačkejte banán vidličkou a přidejte ho do směsi spolu s mlékem a medem nebo javorovým sirupem. Důkladně promíchejte, dokud nevznikne hladké těsto.

Rozpálenou pánev potřete zlehka olejem nebo máslem a rozehřejte. Lžicí dejte na pánev menší porce těsta a smažte, dokud se na povrchu neobjeví bublinky. Poté lívance otočte a smažte i z druhé strany, dokud nejsou zlatohnědé.

Hotové lívance můžete podávat třeba s čerstvým ovocem, javorovým sirupem nebo řeckým jogurtem.

Zdroje: www.youtube.com, colleenchristensennutrition.com, www.healthline.com