Mateřídouška (Thymus) není jen obyčejná bylina na naší zahradě. Je to starobylý poklad s bohatou historií a širokým spektrem užití. Její vůně dokáže obohatit mnoho našich pokrmů, zatímco její léčivé účinky posilují naše tělo a mysl.

Více informací o mateřídoušce se dozvíte v YouTube videu – kanál Jiří Duchoň

Zdroj: Youtube

Co je mateřídouška?

Mateřídouška je podle studie z roku 2023 aromatická bylina, která patří do rodu Thymus v čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae). Tato bylina je trvalka s malými, lesklými listy a drobnými květy, které se často vyskytují v různých odstínech fialové, růžové nebo bílé barvy.

Mateřídouška je původem z oblasti Středomoří, ale je rozšířená po celém světě a je často pěstována jako okrasná rostlina nebo pro své léčivé vlastnosti. Je známá svou silnou, aromatickou vůní a ostrou, bylinnou chutí, která je často používána v kulinářství k dochucování různých jídel.

Podpora dýchacího ústrojí

Jednou z hlavních vlastností mateřídoušky je podle výzkumu z roku 2019 její schopnost uvolňovat hlen a ulehčovat vykašlávání. Podle výzkumu obsahuje látky, které pomáhají rozpouštět a odstraňovat hlen z dýchacích cest, což usnadňuje vykašlávání a čištění plic. To je zejména užitečné při nachlazení, chřipce, bronchitidě nebo sinusitidě, kdy se hlen hromadí a způsobuje obtíže s dýcháním.

Bojuje proti zánětům

Mateřídouška má podle studie z roku 2023 dlouhou historii používání jako prostředek k boji proti zánětům. Studie uvádí, že její protizánětlivé vlastnosti jsou klíčové pro zmírnění bolesti a otoku spojených se zánětlivými procesy v těle.

Zklidňuje podrážděnou pokožku

Externí aplikace mateřídoušky podle studie pomáhá zklidnit podrážděnou pokožku a snížit zánět spojený s akné, lupénkou nebo ekzémem. Studie uvádí, že extrakt z mateřídoušky obsahuje látky, které mají schopnost snížit otok a zarudnutí pokožky, což vede k rychlejšímu hojení a úlevě od nepříjemných příznaků.

Podpora trávicího systému

Zánět trávicího traktu způsobuje řadu nepříjemných příznaků, jako jsou bolesti břicha, průjem nebo zácpa. Výzkum z roku 2022 uvádí, že mateřídouška má antispasmodické vlastnosti, které pomáhají uvolnit svaly trávicího traktu a snížit bolest spojenou s trávicími problémy. Podle výzkumu má také schopnost snižovat zánět v trávicím traktu, což vede k celkovému zlepšení trávení a pohody.

Podpora imunitního systému

Chronický zánět v těle oslabuje imunitní systém a zvyšuje riziko infekcí a onemocnění. Mateřídouška podle výzkumu obsahuje také látky s antioxidačními vlastnostmi, které pomáhají snížit zánět a chránit buňky před poškozením volnými radikály. To vede k posílení imunitního systému a zlepšení celkového zdraví.

Antiseptické vlastnosti

Díky svým antimikrobiálním vlastnostem mají extrakty z mateřídoušky podle výzkumu schopnost dezinfikovat rány a odřeniny. Když se mateřídouškový odvar aplikuje na postiženou oblast kůže, podle výzkumu pomáhá zabít bakterie a zabránit šíření infekce. To je zejména užitečné při drobných poraněních, řezných ranách nebo odřeninách, které se mohou snadno stát zdrojem infekce.

Jak sbírat mateřídoušku?

Mateřídouška se sbírá v období od května až do srpna, ale pokud je počasí dlouhodobě slunečné, lze ji sbírat dříve. Sbírají se především natě, tedy vrcholy stonků s listy a květy. Tyto části rostliny obsahují nejvyšší koncentraci aromatických a účinných látek, které mateřídoušku činí léčivou bylinou.

Při sběru natí mateřídoušky je důležité vybírat pouze zdravé a neznečištěné rostliny. Sbírá se opatrně, aby nedošlo k poškození rostliny ani okolní vegetace. Po sběru se natě obvykle suší, aby se zachovala jejich léčivá síla a kvalita.

Využití mateřídoušky

Natě mateřídoušky jsou využívány v různých formách, jako jsou bylinné čaje, tinktury, masti nebo jako přísada do kulinářských receptů. Pro přípravu čaje zalijte 1 čajovou lžičku sušených natí vroucí vodou, nechte 10-15 minut vylouhovat a poté sceďte. Čaj si dopřejte alespoň 2x denně.

Při kožních problémech lze přidat 200 g sušené natě do teplé vody a vytvořit si tak zdravou a uklidňující koupel.

Z mateřídoušky si můžete připravit také olej. Do poloviny sklenice přidejte sušenou nať, zalijte olejem lisovaným za studena a nechte stát na slunci alespoň 14 dní. Poté přes plátno přeceďte do čisté sklenice. Takto připravený olej lze použít jako mazání či do mastiček.

Zdroje: YouTube.com, medicalnewstoday.com, freakofnatural.com, relish.com