V dnešní době, ve které se klade důraz na zdravý životní styl, existuje nepřeberné množství zdravých dietních dezertů. Lidé, ačkoliv jsou v procesu hubnutí, stále rádi mlsají, a tak všemožně hledají způsoby, jak si pochutnat, aniž by to ovlivnilo jejich váhu. Mezi takové recepty patří také overnight oats.

Jeho základní složkou jsou ovesné vločky, které jsou nedílnou součástí každého redukčního jídelníčku, a také obsahují nespočet zdravotních benefitů. Dezert overnight oats je navíc naprosto jednoduchý, a tak se hodí jak pro lehkou svačinku, tak i ke snídani, která vám pomůže nastartovat den.

Jak si doma připravit overnight oats, se dozvíte v YouTube videu – kanál Lucky Alvin

Zdroj: Youtube

Zdravotní benefity ovesných vloček

Studie z roku 2021 uvádí, že ovesné vločky jsou bohaté na živiny, jako je vláknina, bílkoviny, vitamín B, železo a mnoho dalších. Tato komplexní směs živin dodává tělu energii a podporuje celkové zdraví.

Podle výzkumu z roku 2015 konzumace ovesných vloček má také významný vliv na hladinu cholesterolu v krvi, zejména na snížení „špatného“ LDL cholesterolu. Tato pozoruhodná vlastnost ovesných vloček je podle výzkumu dílem jejich vysokého obsahu rozpustné vlákniny, známé jako beta-glukan.

Výzkum uvádí, že díky jejich schopnosti pomalu se trávit, přispívají ke stabilizaci hladiny cukru v krvi. To je zvláště užitečné pro lidi s diabetem nebo ty, kteří hledají zdravé alternativy k rychlým cukrům.

Ovesné vločky jsou také skvělou volbou pro ty, kteří chtějí zhubnout nebo svou hmotnost udržet. Výzkum uvádí, že vláknina v nich obsažená napomáhá pocitu sytosti a reguluje chuť k jídlu.

Jejich vysoký obsah vlákniny navíc také podporuje správné trávení a zdraví střev. Studie uvádí, že ovesné vločky pomáhají předcházet zácpě a udržovat střevní mikrobiom v rovnováze, což má pozitivní vliv na celkové zdraví.

Oves mimo jiné obsahuje také různé antioxidanty, jako jsou polyfenoly a avenanthramidy, které podle studie mají protizánětlivé a ochranné účinky. Tyto látky pomáhají chránit tělo před poškozením volnými radikály a podporují zdraví srdce.

Jak si připravit tento zdravím nabitý dezert?

Pro přípravu budete potřebovat 50 g ovesných vloček, rostlinné mléko, ½ čajové lžičky chia semínek, ½ nakrájeného banánu a 30 g arašídového másla.

Postup je naprosto jednoduchý a zvládne ho každý. Na dno skleničky přidejte ovesné vločky, na ně nakrájený banán, poté přidejte lžičku chia semínek, lžičku arašídového másla a nakonec zalijte rostlinným mlékem. Takto připravený dezert nechte uležet přes noc v lednici. Vychutnat si ho tak můžete druhý den, a to buď v podobě snídaně či jako chutnou svačinu.

Zdroje: YouTube.com, medicalnewstoday.com, webmd.com, health.com