Spousta lidí se snaží stárnutí beznadějně vyhnout anebo jej alespoň zpomalit. A při tom spoléhají na nejrůznější estetické zákroky či drahé krémy. Klíč k zachování mladistvé pokožky je ale hlavně ve stravě. Víte, které potraviny urychlují proces stárnutí?

Existují i potraviny, které stárnutí zpomalují. Dozvíte se o nich v následujícím YouTube videu - kanál MEDI LAB ZONE:

Zdroj: Youtube

Alkohol

Alkoholické nápoje jsou pro mnoho lidí oblíbenou formou relaxace a zábavy, ale nadměrná konzumace alkoholu má negativní dopad na zdraví a vzhled. Studie prokázaly souvislost mezi konzumací alkoholu a stárnutím. Alkohol dehydratuje tělo, což způsobuje suchou a vrásčitou pleť. Navíc alkohol zvyšuje riziko vzniku cévních problémů a poškozuje játra, což vede k jaterním skvrnám a ztrátě elasticity pleti. Pokud chcete zůstat mladší, měli byste omezit svůj příjem alkoholu.

Sladké nápoje

Sladké nápoje, jako jsou perlivé limonády a energetické nápoje, jsou bohaté na rafinovaný cukr a kalorie, ale chybí jim nutriční hodnota. Konzumace těchto nápojů způsobuje rychlý nárůst hladiny cukru v krvi, což má dle studie z roku 2022 za následek zvýšení zánětu v těle. Chronický zánět vyvolává stárnutí kůže, zuby jsou náchylnější k zubnímu kazu a dochází ke ztrátě energie. Zkuste nahradit sladké nápoje vodou, bylinkovými čaji nebo neslazeným džusem, abyste udrželi své tělo v lepší kondici.

Tučné maso

Tučné maso, zejména červené maso, je spojováno řadou zdravotních problémů, které přispívají k předčasnému stárnutí. Obsah nasycených tuků v červeném mase zvyšuje hladinu cholesterolu v krvi a s tím i riziko srdečních onemocnění. Navíc příprava masa při vysokých teplotách, jako je grilování nebo smažení, vyvolává dle studie z roku 2010 tvorbu látek zvaných AGEs (Advanced Glycation End Products), které zhoršují pružnost kůže a způsobují tvorbu vrásek. Místo tučného masa zařaďte do své stravy více ryb, drůbeže a rostlinných bílkovin, které jsou pro tělo zdravější.

Rafinované cukry

Rafinované cukry mají podle studie z roku 2010 velký vliv na stárnutí. Bílý cukr a sacharóza mají vysoký glykemický index, což znamená, že rychle zvyšují hladinu cukru v krvi. Tento náhlý nárůst cukru vyvolává zánět v těle a poškozuje kolagen v kůži, což vede k tvorbě vrásek a stárnutí pleti. Navíc nadměrná konzumace cukru vede k obezitě a zvyšuje riziko vzniku cukrovky. Pokud chcete vypadat mladší, omezte příjem rafinovaných cukrů a preferujte přirozené sladidla, jako je med nebo javorový sirup.

Smažené potraviny

Smažení potravin ve velkém množství oleje nebo tuku vytváří škodlivé látky, které mohou způsobit stárnutí kůže. Přebytečný olej způsobuje tvorbu volných radikálů, které poškozují buňky a zhoršují pružnost pleti. Smažené potraviny jsou často bohaté na nasycené tuky, což zvyšuje riziko srdečních onemocnění a cévních problémů. Místo smažení zkuste přípravu potravin na páře či vaření, což je zdravější metoda přípravy.

Rychlé občerstvení

Rychlé občerstvení, jako jsou hamburgery, hranolky, smažený sýr a smažená kuřata, je často bohaté na nasycené tuky, soli a rafinované cukry. Tyto potraviny mají vysoký obsah kalorií a málo živin, a to vede k nárůstu hmotnosti a různým zdravotním problémům. Konzumace rychlého občerstvení může také ovlivnit hladinu cukru v krvi a způsobit zánět v těle, což má za následek stárnutí a zhoršení celkového zdraví.

Zdroje: www.youtube.com, www.webmd.com, www.health.com