Pozice šťastného dítěte je jednoduchým cvikem jógy, ke kterému nepotřebujete žádné vybavení. Začíná se tím, že si lehnete na podložku, zvednete nohy, pokrčíte je, rozevřete a chytíte je rukama za paty. Během cvičení se soustředíte na dech a uvolnění svalů, zůstáváte v této poloze po dobu 5-10 nádechů a výdechů a poté se pomalu vracíte do výchozí polohy. 

Jak správně provádět tuto pozici se naučíte v YouTube videu - kanál Liforme:

Zdroj: Youtube

Zdravotní benefity 

Pozice šťastného dítěte, známá také jako Ananda Balasana, není pouze obyčejným cvikem jógy. Má mnoho zdravotních benefitů.

Zmírnění bolesti zad

Bolest zad je častým problémem, který ovlivňuje mnoho lidí, zejména v dnešní době, kdy trávíme mnoho času sezením. Cviky jógy, včetně pozice šťastného dítěte, dle studií umožňují protažení páteře a uvolnění svalů v této oblasti, což uleví od bolesti zad a zlepší celkovou pohodu. Kromě toho může pravidelné provádění této pozice pomoci posílit svaly kolem páteře a zlepšit její stabilitu, což může předcházet budoucím bolestem zad.

Uvolnění napětí v dolní části zad

Napětí v dolní části zad je běžným problémem způsobeným přetížením svalů nebo špatnou posturou. Podle studie jóga umožňuje uvolnění napětí v těchto svalových oblastech a zlepšení průtoku krve, což vede k úlevě a uvolnění. Uvolněné svaly v dolní části přispívají k lepšímu držení těla a prevenci dalších problémů spojených s bolestmi zad.

Zklidnění mysli a snížení stresu

Jóga je známá svými relaxačními účinky na mysl i tělo. Pravidelné provádění pozice šťastného dítěte může podle studií pomoci snížit hladinu stresových hormonů v těle a uvolnit mysl od každodenních starostí a napětí. Během provádění této pozice se soustředíte na svůj dech a uvědomujete si své tělo, což navozuje pocit klidu a relaxace. Díky tomu se můžete cítit klidněji a vyrovnaněji i v stresujících situacích.

Zlepšení flexibility a mobility

Pravidelné provádění této pozice pomáhá protáhnout svaly páteře, kyčlí a stehen, což vede k lepšímu rozsahu pohybu a větší flexibilitě v těchto oblastech. Flexibilní svaly a klouby mohou přispět k lepšímu postoji a pohybu, což snižuje riziko zranění spojených s omezenou pohyblivostí.

Uvolnění břišních orgánů

Pozice šťastného dítěte umožňuje uvolnění břišních orgánů, tím se podpoří trávicí proces a zlepší funkce trávicího systému. To vede ke snížení zažívacích potíží, jako je nadýmání a pálení žáhy, uvolní se i napětí v břiše a zmírní nepříjemné pocity, jako jsou křeče a nepohodlí.

Zlepšení kvality spánku

Provedení této pozice před spaním může podle studie uklidnit mysl a tělo a obecně zlepšit kvalitu vašeho spánku. Díky tomu lépe obnovíte energii a budete se cítit více odpočatí. 

Zdroje: www.yogajournal.com, www.spojujenasjoga.cz, healthline.com