Proč si vyrobit domácí proteinové tyčinky?

Kontrola nad složením

Jedním z hlavních důvodů pro výrobu domácích proteinových tyčinek je kontrola nad složením. Když si tyčinky připravíte doma, víte přesně, jaké ingredience používáte, a můžete se vyhnout přidaným cukrům, umělým sladidlům a konzervantům, které jsou často obsaženy v průmyslově vyráběných produktech. 

Proč jsou proteinové tyčinky skvělou volbou i pro snídani, se dozvíte v tomto YouTube videu - kanál Felu - Fit by cooking:

Zdroj: Youtube

Zdravé tuky a bílkoviny

Domácí proteinové tyčinky můžete připravit s použitím kvalitních zdrojů bílkovin a zdravých tuků. Například můžete přidat ořechové máslo nebo semínka, která jsou podle studií bohatá na zdravé tuky a omega-3 mastné kyseliny a přispívají tak k celkovému zdraví srdce a mozku. Bílkoviny můžete získat ze směsi proteinového prášku, ořechů nebo semínek, což pomáhá podpořit růst svalové hmoty, regeneraci po fyzickém tréninku a pocit sytosti.

Snadná přenosnost

Proteinové tyčinky jsou ideální svačinkou pro ty, kteří jsou často v pohybu. Jsou snadno přenosné a nemusí být v chladu, což znamená, že si je můžete vzít kamkoliv s sebou a mít vždy po ruce, když se objeví hlad. 

Variabilita a kreativita

Při výrobě domácích proteinových tyčinek můžete experimentovat s různými ingrediencemi a příchutěmi. Můžete přidat sušené ovoce, kakao, kokos nebo vanilkovou příchuť a vytvořit tak unikátní chuťový zážitek, který se bude líbit nejen vám, ale i vašim blízkým. Každý den si tak můžete dopřát jinou a zajímavou chuťovou kombinaci.

Recept na domácí proteinové tyčinky

Pro výrobu domácích proteinových tyčinek budete potřebovat několik základních surovin. Začněte s 1 šálkem ořechového másla podle vaší preference – můžete použít arašídové máslo, mandle nebo lískové ořechy. Kromě ořechového másla budete potřebovat také 1/2 šálku medu nebo javorového sirupu, který přidá příjemnou sladkost a lepší konzistenci. Do směsi přidejte 1/2 šálku ovesných vloček, které dodají tyčinkám strukturu a vlákninu.

Další důležitou složkou jsou bílkoviny, které můžete získat ze směsi proteinového prášku. Zvolte variantu s vaší oblíbenou příchutí – vanilkovou, čokoládovou nebo jinou. Proteinový prášek dodá tyčinkám nutriční hodnotu a pomůže podpořit růst svalové hmoty. Dále přidejte 1/4 šálku semínek, jako jsou slunečnicová semínka, dýňová semínka nebo chia semínka, která jsou bohatá na zdravé tuky a omega-3 mastné kyseliny.

Pro chuť a texturu můžete přidat do směsi 1/4 šálku rozinek nebo sušených brusinek. Ty dodají tyčinkám příjemnou sladkost a kyselost, která skvěle kontrastuje s ostatními ingrediencemi. Nakonec můžete přidat 1/4 šálku kokosového oleje pro lepší konzistenci a snadnější formování tyčinek.

Směs všechn ingrediencí dobře promíchejte, dokud nedostanete homogenní hmotu. Poté směs vytvarujte do formy tyčinek a dejte je na plech vyložený pečícím papírem. Dejte tyčinky do lednice na asi 30 minut nebo dokud neztuhnou. Po vychladnutí si můžete tyčinky zabalit do potravinového papíru nebo fólie a mít je vždy po ruce jako zdravou a výživnou svačinku.

Zdravotní výhody 

Zvýšení svalové hmoty

Proteinové tyčinky poskytují vysoký obsah bílkovin, což podle studií podporuje růst svalové hmoty a zlepšuje regeneraci po intenzivním tréninku. Bílkoviny z proteinových tyčinek jsou snadno stravitelné a rychle se vstřebávají do svalů, což je ideální pro regeneraci a růst svalů.

Zvýšení pocitu sytosti

Bílkoviny mají také vyšší termický efekt než sacharidy nebo tuky, což znamená, že tělo potřebuje více energie na jejich trávení a metabolizaci. To může vést k dlouhodobějšímu pocitu sytosti a snížení příjmu kalorií, což je klíčové pro udržení zdravé váhy a podporu hubnutí.

Stabilizace hladiny cukru v krvi

Kombinace bílkovin, zdravých tuků a vlákniny v proteinových tyčinkách podle studií stabilizuje hladinu cukru v krvi a brání prudkému kolísání hladiny energie. To je důležité zejména pro lidi s diabetem nebo těmi, kteří mají problémy s regulací hladiny cukru v krvi. Stabilní hladina cukru v krvi může také pomoci snížit chuť na sladké a předejít přejídání nebo nezdravým stravovacím návykům.

Zdroje: YouTube, health.com, eatingwell.com