Praxe jógy se zaměřuje na spojení dechu s pohyby těla, což má uklidňující účinky na nervový systém. Díky různým asanám (pozicím) a dechovým cvičením můžete uvolnit napětí, které se během noci nahromadilo v těle, a připravit se na den s klidem a vyrovnaností.

Inspiruje se v tomto YouTube videu - kanál StillOnThe Way:

Zdroj: Youtube

Nastartování metabolismu

Ranní jóga může dle výzkumů působit jako skvělý start pro váš metabolismus. Dynamické pohyby a pravidelné dechové cvičení zvyšují tep a prokrvení, což vám pomůže spálit kalorie a zlepšit funkci trávicího systému. To vše vede k lepšímu trávení a vstřebávání živin z potravy.

Zlepšení soustředěnosti a produktivity

Ranní jóga může být dobrým způsobem, jak začít den s čistou myslí a zvýšenou soustředěností. Praxe jógy vás učí být přítomni v daném okamžiku a vnímat své tělo a dech. Studie ukazují, že to vede k lepší produktivitě v průběhu dne, protože budete schopni lépe reagovat na stresující situace a efektivně řešit úkoly před sebou.

Jak provádět jemnou ranní jógu?

Zahřátí

Začněte svůj ranní cvičební rituál pomalu a pozorně. Nastavte si zhruba 3 minuty na zahřátí těla, což vám pomůže probudit a připravit na další cvičení. Rotace ramen, otočení hlavy z jedné strany na druhou a pomalé ohyby těla dopředu a dozadu jsou skvělým způsobem, jak rozproudit krev a uvolnit svaly. Dejte si pozor, abyste nedělali náhlé pohyby, a naslouchejte svému tělu.

Dechová cvičení (Pranayama)

Dechová cvičení jsou nedílnou součástí jógy. Sedněte si se vzpřímenou páteří a zavřete oči. Soustřeďte se na svůj dech a začněte ho zpomalovat a prohlubovat. Vyzkoušejte různé dechové techniky. Dechová cvičení pomáhají zklidnit mysl a připravit se na hlubší práci s tělem.

Pozdrav slunci (Surya Namaskar)

Surya Namaskar neboli pozdrav slunci je dynamická série 12 asan, které posilují a protahují celé tělo. Tento proudný pohyb synchronizovaný s dechem může být skvělým způsobem, jak probudit tělo a umožnit energii volně proudit. Postupujte pomalu a pozorně při každé pozici a nezapomeňte se soustředit na svůj dech.

Základní ásany (pozice)

Po provedení slunečního pozdravu se můžete ponořit do několika základních asan, které posilují a protahují jednotlivé partie těla. Těmito asanami můžete zahrnout Tadasanu (Horu), která posiluje nohy a uvolňuje horní část těla, Uttanasanu (Předklon), která protahuje zadní stranu těla a uvolňuje dolní část zad a hamstringy, a Balasanu (Dětskou pozici), která uklidňuje nervy a pomáhá uvolnit napětí v dolní části zad a břiše. Každou asanu provádějte s důrazem na dech a uvědomění těla, a pokuste se dosáhnout co nejhlubšího protažení a uvolnění. Po každé asaně si dejte chvilku na odpočinek a pozorování svých pocitů.

Závěrečné uklidňující cvičení

Po dokončení základních asan můžete zakončit svou ranní jógu několika uklidňujícími cvičeními, které vám pomohou uvolnit napětí a připravit se na den před vámi. Můžete zahrnout Savasana (pozici mrtvoly), kde ležíte na zádech s rukama a nohama odpočívajícími uvolněně na zemi, a jen si všímat svého dechu a relaxovat. Tato poslední cvičení jsou důležitá pro zklidnění mysli a dokončení ranní jógy s pocitem klidu a vyrovnanosti.

Udržujte pravidelnost

Pravidelnost je klíčem k úspěchu při začleňování ranní jógy do vašeho života. Snažte se cvičit každé ráno ve stejnou dobu, abyste vytvořili pevnou rutinu a zvykli si na pravidelnou praxi. I když je to pouhých 10 minut denně, každodenní cvičení vám může přinést mnoho výhod pro vaše fyzické a duševní zdraví.

Zdroje: YouTube, Yoga Basics, healthline.com