Stáří je nevyhnutelnou fází života, která s sebou nese řadu proměn v těle. Výjimkou nejsou ani naše ruce. I ty podléhají výrazným změnám, a co je pro nás teď automatické a samozřejmé, může být za několik let obtížné, leckdy nemožné. Ačkoliv jsou ruce jednou z nejvíce využívaných částí těla, často na ně zapomínáme, dokud nezačneme pociťovat první známky stárnutí.

Jak správně pečovat o své ruce, vám napoví následující YouTube video – kanál Nadační fond Karla Lewita

Zdroj: Youtube

Omezení síly a pevnost úchopu

S postupujícím věkem dochází k přirozenému úbytku svalové hmoty, což ovlivňuje sílu a pevnost svalů, naše klouby ztrácí na pružnosti a je omezena jejich pohyblivost nebo se může jednat o různé nervové poruchy. Ty ovlivňují koordinaci pohybů a sílu úchopu. Pravidelné cvičení zaměřené na posilování svalů rukou nám může pomoci těmto problémům předejít.

Artritida a jiné kloubní onemocnění

Podle studie z roku 2012 stárnutí zvyšuje riziko kloubních onemocnění, jako je artritida. Tato onemocnění mohou způsobit bolest, otoky a omezenou funkci kloubů rukou. Existuje více než sto různých typů artritidy, každá má svou charakteristiku, příčiny a léčby. Dvě nejčastější formy jsou revmatoidní artritida a osteoartritida, právě ta je úzce spjata se stárnutím. Je způsobena opotřebením chrupavky v kloubech, což vede k bolesti, otokům a omezení pohybu. Postihuje často klouby v kolenou, kyčlích, rukou a páteři. Správná výživa, cvičení a léčba mohou pomoci minimalizovat negativní dopady tohoto kloubního onemocnění.

Třes rukou

Stárnutí má mimo jiné také vliv na třes rukou, což je stav charakterizovaný nekontrolovaným chvěním. Podle studie z července roku 2023 je nejběžnější formou třesu takzvaný esenciální tremor. Lidé trpí nekontrolovaným třesem rukou, hlavy, hlasu nebo jiných částí těla. Onemocnění obvykle začíná v dospělém věku a v průběhu života se zhoršuje. Většinou se projevuje při provádění úkolů, jako je držení předmětů nebo psaní. Tento třes má genetické predispozice. Dalšími faktory ovlivňující třes rukou jsou například Parkinsonova nemoc, nervová a cévní onemocnění v podobě cévní mozkové příhody nebo vliv různých medikamentů. Některé léky, které jsou často předepisovány starším jedincům na různá onemocnění spojená právě se stárnutím, mohou mít vedlejší účinky, včetně vzniku třesu nebo zhoršení již existujícího.

Změny ve struktuře kůže

S věkem kůže postupně ztrácí kolagen a elastin, což jsou klíčové látky pro její pevnost a pružnost. Tento proces vede k tvorbě vrásek, zejména na obličeji, krku a rukou. Dochází k zmenšení mazových žláz a k dehydrataci. To vede k nedostatečné produkci oleje a způsobuje její suchost a celkový vzhled. U některých lidí může dojít k nárůstu melaninu, a vzniku „stařeckých“ pigmentových skvrn. Nezapomínejte proto na pravidelnou hydrataci rukou. Používejte přírodní krémy, které pokožku zjemní a vyživí.

Změny ve struktuře nehtů

Během stárnutí naše nehty ztrácí hydrataci a jsou křehké. Měkké nehty jsou běžným projevem stárnutí, navíc se nám věkem zpomaluje doba růstu a regenerace je tudíž delší. Nehtová ploténka ztrácí svou přirozenou tloušťku a pevnost, což ovlivňuje jejich celkový vzhled. V důsledku stárnutí naše nehty získávají nažloutlý odstín nebo se mohou objevit bílé skvrny.

Stáří s sebou přináší řadu změn, na které se asi nelze stoprocentně připravit. Avšak aktivní péče o naše tělo, včetně rukou, pomůže minimalizovat jeho negativní dopady. Pokud zaznamenáme jakékoliv potíže, se kterými si nevíme rady, je na místě zavčasu navštívit odborníka.

Zdroje: YouTube.com, vinmec.com, medicalnewstoday.com