O sexualitě se často hovoří hlavně v souvislosti s mladšími jedinci, což zanechává starší dospělí v pozadí. Nicméně sexualita a intimita jsou nedílnou součástí lidského života napříč všemi věkovými skupinami, včetně pozdní dospělosti. Nedílnou součástí lidského života je však také stáří, kterému se často pokus o intimitu daří kazit.

Jak dosáhnout skvělého sexu i po šedesátce, se dozvíte v YouTube videu – kanál Julie Gaia Poupětová

Zdroj: Youtube

Důležitost sexuality u starších dospělých

Sexualita a intimita hrají klíčovou roli v celkovém zdraví starších dospělých. Tyto aspekty přispívají k emocionálnímu zdraví, sebeúctě a kvalitě života. Studie z roku 2008 udržování intimních vztahů posiluje emocionální pouta mezi partnery a podporuje pocit spojení a příslušnosti, což je zásadní pro duševní a emocionální pohodu ve stáří.

Studie také uvádí, že zapojení se do intimních vztahů mezi staršími dospělými snižuje pocit osamělosti a deprese. Podporuje pocit štěstí, spokojenosti a naplnění životem. Emoční blízkost prostřednictvím fyzického kontaktu a náklonnosti byla podle studie spojena se zlepšením nálady a pozitivním pohledem na život.

Příčiny sexuálních problémů

Schopnost mít a užívat si sex i v pozdějším věku mohou ovlivnit některá onemocnění, postižení či léky. Jednou z příčin sexuálních problémů je podle výzkumu z roku 2020 artritida. Bolest kloubů způsobená artritidou může způsobit, že sexuální kontakt bude nepříjemný. V tomto případě pomohou cvičení, léky či teplé koupele, které nepříjemné bolesti pomohou zmírnit.

Intimní vztah podle výzkumu často narušuje také chronická bolest, která způsobuje mimo jiné únavu a vyčerpání, což sexuální energii a zájem zlikviduje. Chronická bolest nemusí být nezbytnou součástí stárnutí a často lze léčit. Některé léky proti bolesti však mají vliv na sexuální funkci. Pokud máte vedlejší účinky z jakéhokoliv léku, vždy se poraďte se svým lékařem.

Sexuální intimitu narušují i některá onemocnění, jako je například demence. Studie z roku 2022 uvádí, že lidé s některými formami demence projevují zvýšený zájem o sex a fyzickou blízkost, ale nemusí být schopni posoudit, co je vhodné sexuální chování. Lidé s těžkou demencí nemusí rozpoznat svého manžela nebo partnera, ale stále mohou cítit touhu po sexuálním kontaktu. Někdy dokonce hledají takovýto kontakt s někým jiným. V takovém případě je velmi obtížné vědět, jak danou situaci řešit.

Onemocnění, které způsobuje erektilní dysfunkci, je diabetes. Studie z roku 2021 uvádí, že vysoké hladiny glukózy v krvi poškozují nervy, což snižuje citlivost penisu a snižuje schopnost dosáhnout erekce. Navíc ovlivňuje hladiny hormonů, jako je testosteron, který je pro správné řízení erekce nezbytný.

Dalším faktorem jsou srdeční choroby. Výzkum z roku 2021 uvádí, že zúžení a ztvrdnutí tepen mění krevní cévy tak, aby krev neproudila volně. U některých trvá déle, než se vzruší, a je obtížné dosáhnout či udržet erekci. V důsledku toho je také obtížné dosáhnout orgasmu.

Za sexuálními problémy často stojí i léky. Některé léky mají vedlejší účinky, které narušují sex a způsobují erektilní dysfunkci, obtížnost ejakulace, obtížnost dosáhnout orgasmu či suchost pochvy. Mezi tyto léky patří léky na tlak, antihistaminika, antidepresiva či léky na Parkinsonovu chorobu.

U některých žen je „narušitelem“ menopauza. Během menopauzy podle studie z roku 2020 dochází k poklesu hladin estrogenu a progesteronu. Tyto hormonální změny vedou k řadě fyziologických změn v těle ženy, včetně suchosti pochvy a ztráty elasticity. To může způsobit, že sex je bolestivý a nepříjemný.

Jak tyto problémy řešit?

Pokud máte partnera, mluvte s ním otevřeně o změnách, které prožíváte, a snažte se nepřičítat vinu ani sobě, ani partnerovi. Věnujte čas tomu, abyste si jeden druhého užili a porozuměli změnám, kterými oba procházíte. Tato fáze života může být příležitostí k vytvoření intimnějších vazeb a k prozkoumání vašeho sexuálního vztahu novým způsobem.

Užitečné je také navštívit terapeuta, ať už sami či se svým partnerem. Pokud zaznamenáváte u svého partnera změny v postoji k sexu, nepředpokládejte, že už o vás nebo o aktivním sexuálním životě s vámi nemá zájem. Mnoho věcí, které způsobují sexuální problémy u starších dospělých, lze napravit.

Pokud trpíte suchostí pochvy, tento problém vyřeší lubrikační prostředky. Na zvlhčení pochvy lze použít vodní lubrikační gely, zatímco hydratační prostředky lze používat k obnově vlhkosti a snížení suchosti pravidelně.

Váš lékař může také navrhnout hormonální terapii, jako je vaginální estrogen či nehormonální léky. Ty jsou určené k léčbě bolestivého sexu.

Jestliže je problémem erektilní dysfunkce, často pomohou léky či jiné formy léčby. Účinná je změna životního stylu, jako omezení alkoholu nebo zvýšení fyzické aktivity. Lékař může také předepsat testosteron, pokud je ED způsobená v důsledku jeho nízké hladiny.

Závěrem lze říci, že sexuální intimita u starších dospělých je důležitou součástí jejich celkového zdraví a životní spokojenosti. I přes fyzické a emocionální změny spojené s věkem, starší dospělí mohou nacházet radost a uspokojení ve svých sexuálních a intimních vztazích. Je důležité, aby jednotlivci a jejich partneři byli otevření novým způsobům komunikace a porozumění, které vedou k posílení jejich intimního života.

Zdroje: YouTube.com, ncoa.org, ausmed.com, mayoclinic.org