Tiché chození je cvičení, které spočívá v tom, že si vezmete na sebe pohodlné boty a vyjdete na procházku. Nic víc, nic míň. Hlavním rozdílem oproti klasické procházce je však to, že se snažíte minimalizovat hluk a rušení kolem sebe. Místo toho se soustředíte na své okolí, vnímáte přírodu, své myšlenky a pocity. Cílem není ujít co nejvíce kilometrů, ale spíše se spojit s přírodou a sami se sebou.

O tichém chození se dozvíte více v tomto YouTube videu - kanál The Project:

Zdroj: Youtube

Hubnutí a fyzická kondice

I když se na první pohled nemusí zdát, že pomalá procházka může mít velký vliv na spalování kalorií, praxe ukazuje opak. Během tichého chození se tělo dostává do stavu mírného pohybu, což podle studií podporuje spalování tuků a posiluje svaly, zejména v nohou a pánevní oblasti. Tímto způsobem může tiché chození přispět k úbytku váhy a zlepšení celkové tělesné kondice.

Fyzické benefity

Tiché chození přináší řadu fyzických výhod pro naše tělo. Pomalá procházka podporuje pravidelný pohyb a cvičení, což má pozitivní vliv na svalovou sílu a vytrvalost. Při tichém chození jsou zapojeny hlavně svaly nohou, břišní svaly a svaly pánevního dna, což podle studií přispívá k posílení celého těla. Tímto způsobem může tiché chození předcházet bolestem zad a zlepšit celkovou tělesnou kondici.

Zlepšení duševního zdraví

Tiché chození může také pozitivně ovlivnit duševní zdraví. Mnoho lidí se v dnešní uspěchané době potýká s stresem, úzkostí a depresí a hledá způsoby, jak najít klid a vyrovnat se se svými emocemi. Pravidelná praxe tichého chození může uvolní napětí a negativní myšlenky a přináší do života pocit klidu a harmonie. Být v přírodě a vnímat krásu okolního světa může být léčivé a osvěžující pro tělo i mysl.

Kardiovaskulární zdraví

Pravidelné cvičení v podobě tichého chození má podle studií pozitivní vliv na kardiovaskulární systém. Při procházce se zvyšuje srdeční frekvence a krevní oběh, což podporuje zdraví srdce a cév. Zlepšený krevní oběh snižuje riziko vzniku kardiovaskulárních chorob, jako jsou srdeční onemocnění a cévní mozkové příhody, a zároveň může přispět k lepšímu krevnímu tlaku a hladině cholesterolu.

Redukce stresu a úzkosti

Tiché chození je rovněž účinným způsobem, jak snížit hladinu stresu a úzkosti. Během procházky se soustředíme na své dýchání a na okolní přírodu, což nám pomáhá uvolnit napětí a zklidnit mysl. Pravidelná praxe tichého chození přináší do našeho života pocit klidu a vyrovnanosti, což má pozitivní vliv na naše duševní zdraví a celkovou pohodu.

Zlepšení spánku

Pravidelná fyzická aktivita a relaxace během procházky pomáhají snížit stres a úzkost, což jsou často faktory, které narušují spánek. Navíc tiché chození  zklidňuje mysl a připravuje tělo na odpočinek, což napomáhá hlubšímu a klidnějšímu spánku.

Jak začít s tichým chozením?

Začít s tichým chozením je snadné. Stačí si najít vhodné místo, kde se cítíte pohodlně a můžete se soustředit na své okolí. Může to být les, park, pláž nebo i pouhá ulice ve vašem okolí. Dbejte na to, abyste se v daném prostředí cítili klidně a bezpečně. Pak už jen stačí vyrazit ven, pomalu kráčet a vnímat všechny smysly. Uvidíte, že tiché chození se brzy stane vaším oblíbeným rituálem, který vám pomůže najít klid a vyrovnanost ve svém každodenním životě.

Zdroje: www.youtube.com, www.eatingwell.com, www.today.com