Vitamín A se nachází v některých potravinách a je klíčový pro mnoho funkcí v našem těle. Existují dva hlavní typy vitaminu A: retinol a provitamín A (karotenoidy). Retinol je aktivní forma vitamínu A, která se nachází v živočišných produktech, jako jsou játra, mléko a vejce. Provitamín A se nachází v rostlinných potravinách, jako jsou mrkev, sladké brambory a špenát, a tělo ho může přeměnit na retinol.

O signálech, které naznačují nedostatek vitamínu A, se dozvíte v tomto YouTube videu - kanál KenDBerryMD:

Zdroj: Youtube

Příznaky nadbytku vitamínu A

Příznaky nadbytku vitamínu A, jako je ztráta chuti k jídlu, zvracení, bolesti hlavy a závratě, mohou být způsobeny příliš vysokými hladinami tohoto vitamínu v těle. Ztráta chuti k jídlu vede k nedostatečnému příjmu živin a energie, zatímco zvracení může vyvolat podráždění žaludeční sliznice. Bolesti hlavy a závratě bývají spojeny s neurologickými účinky nadbytku vitamínu A, které mohou ovlivnit centrální nervový systém a cévní regulaci. 

Důsledky nadbytku vitamínu A

Změny vidění

Nadbytek vitamínu A ovlivňuje zrakové schopnosti a vede k různým změnám ve vidění. Lidé s nadbytkem tohoto vitamínu mívají podle studií potíže s viděním za šera, což může mít negativní dopad na jejich schopnost řídit vozidlo nebo vykonávat jiné činnosti vyžadující dobré noční vidění. Mohou také trpět rozostřeným viděním nebo jinými problémy s ostrostí zraku. 

Osteoporóza

Nadbytek vitamínu A negativně ovlivňuje zdraví kostí a oslabuje je. To zvyšuje riziko zlomenin a dalších osteoporotických stavů. Příliš vysoké hladiny vitamínu A mohou podle studií interferovat s procesem tvorby a udržování zdravé kostní hmoty tím, že narušují rovnováhu mezi tvorbou kostní hmoty a její resorpcí. Osoby trpící nadbytkem vitamínu A by měly být opatrné, aby minimalizovaly riziko zranění a konzultovaly s lékařem ohledně vhodných opatření k podpoře zdraví kostí.

Problémy s kůží

Nadbytek vitamínu A má také negativní dopad na zdraví kůže. Příliš vysoké dávky tohoto vitamínu vyvolávají suchost a šupinatost kůže, podráždění, zarudnutí a svědění, což může být obzvláště nepříjemné. Lidé s nadbytkem vitamínu A by měli pečlivě sledovat stav své kůže a v případě potřeby vyhledat dermatologickou péči.

Cirhóza jater

Jedním z nejzávažnějších komplikací nadbytku vitamínu A je cirhóza jater. Studie ukazují, že nadbytek vitamínu A přetěžuje funkci jater, které jsou zodpovědné za metabolizaci tohoto vitamínu. To vede k poškození jaterních buněk a postupnému vývoji cirhózy jater, což je vážné onemocnění charakterizované ztrátou normální funkce jater a tvorbou jizevnaté tkáně. Cirhóza jater je vážný stav, který může vést k řadě komplikací, včetně život ohrožujících krvácení z varixů jícnu nebo selhání jater. 

Prevence nadbytku vitamínu A

Dodržujte doporučené denní dávky vitamínu A, které jsou stanoveny odborníky. To zahrnuje sledování příjmu vitamínu A z potravy a případně i z doplňků stravy. Nejvíce vitamínu A obsahují játra, mléčné výrobky, ze zeleniny pak mrkev, petržel, rajčata, špenát či meruňky. Druhým důležitým krokem je pestrá strava a zahrnutí různorodých potravin, které poskytují vitamín A ve formě karotenoidů (provitamínu A) a retinolu (aktivní formy vitamínu A). Důležité je také dbát na vyváženou stravu a nezneužívat potraviny nebo doplňky stravy s vysokým obsahem vitamínu A.

Zdroje: www.youtube.com, www.lekarna.cz, www.medicalnewstoday.com, www.webmd.com