Vlkodlačí dieta, také známá jako "werewolf" dieta, je označení pro dietní strategii, která tvrdí, že konzumace potravin podle fází měsíce může ovlivnit metabolismus a pomoci při hubnutí. Tato novodobá stravovací metoda má zastání také u několika celebrit, například Demi Moore a Madonna se tímto šíleným trendem řídily. Podporovatelé této diety věří, že tělo reaguje na lunární cykly a konzumace určitého množství jídla v různých fázích měsíce má účinky na metabolismus a energetický metabolismus těla. Zastánci vlkodlačí diety také tvrdí, že tato strategie vede k rychlejšímu a účinnějšímu hubnutí oproti tradičním dietám.

Více informací o vlkodlačí dietě se dozvíte v YouTube videu – kanál dailyRx

Zdroj: Youtube

Jak tato dieta funguje?

Myšlenka je taková, že měsíc ovlivňuje vodu v našich tělech stejným způsobem, jakým ovlivňuje příliv a odliv oceánu. Podle studie z roku 2022 se lidé skládají z velkého množství vody a podle této diety, když je měsíc v úplňku nebo v nové fázi, existuje přitažlivost, která může trvat až 24 hodin a ovlivňuje hmotnost našeho těla. Dietáři dodržují dva plány. Základní měsíční a rozšířenou verzi. Základní verzí je celodenní půst, během kterého při úplňku nebo novoluní pije pouze voda nebo jen ovocné šťávy.

Rozšířená verze začíná půstem během úplňku a poté následuje stravovací plán podle jednotlivých fází měsíce. Například během dorůstajícího měsíce dietáři jí méně. Nehladoví, ale musí si uvědomit, kdy jsou nasyceni a nepřejídat se. Během ubývajícího měsíce je dietářům řečeno, aby nejedli po 18. hodině. Zastánci tvrdí, že tímto způsobem lze ztratit až 3 kilogramy za den, ale skutečnost je taková, že pokud vůbec dojde k takové ztrátě, jedná se pouze o vodu v těle, která se vrátí zpět po návratu na klasické stravování.

Co na to vědci?

Podle studie z roku 2023 se mýty a pověry ohledně působení měsíce na lidské zdraví šíří po staletí. V některých případech se dokonce jednalo o nemoci, které bylo možné vyléčit účinnou léčbou, ale kvůli pověrám různé komunity lidí tuto pomoc odmítly. Měsíční fáze nemají ani vliv na úspěšné hubnutí. Klíčem ke ztrátě váhy je stále volba kvalitních potravin, vyvážená zdravá strava, pravidelné cvičení a udržování vyvážené energetické bilance.

Ačkoliv je lákavé věřit v magickou moc měsíce, díky které rapidně zhubneme, vlkodlačí dieta není vědecky podložena. Neexistuje žádný zázračný plán, díky kterému ztratíme 3 kilogramy za den, ani by takový rychlý úbytek váhy nebyl zdravý či udržitelný. Místo toho se raději zaměřme na realistické a zdravé cíle, jako je zdravý pokles váhy o 0,5 až 1 kilogram týdně, a budujme dlouhodobější a trvalejší změny v našem životním stylu.

Zdroje: YouTube.com, thehansindia.com, medicalnewstoday.com