Čerstvé mléko

Možná vás překvapí, že v USA je podle regulačních opatření Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) čerstvé mléko zakázáno. Namísto něj se prodávají hlavně tzv. ultrapasterizované verze mléka, které byly vystaveny extrémně vysokým teplotám, aby došlo k usmrcení veškerých mikroorganismů. Důvodem je zajištění dlouhé trvanlivosti, ale tím dochází ke ztrátě mnoha živin, které jsou obsaženy v čerstvém mléku. Navzdory nařízení však v poslední době už dvě desítky států prodej čerstvého mléka legalizovaly. V České republice máme štěstí, že můžeme ochutnat chutnou a výživnou čerstvou mléčnou produkci. 

5 zakázaných potravin v USA můžete vidět i v YouTube videu - kanál TopTrending CZ:

Zdroj: Youtube

Kaviár

Další potravinou, která je v USA zakázána, je kaviár. Konkrétně se jedná o kaviár z belugy, sevrugy a osetra. Důvodem je snaha o ochranu ohrožených druhů ryb, které poskytují tento luxusní produkt. V České republice si jej ale dopřát můžeme.

Plísňové sýry z Normandie

Sýry s plísní, jako například Roquefort, Camembert nebo Brie, které pocházejí z francouzské Norrmandie, jsou zakázány v USA kvůli zdravotním předpisům, jež se týkají obsahu bakterií. I když mnohé z těchto sýrů jsou oblíbenými pochoutkami po celém světě, v Americe si je lidé mohou dopřát jen s obtížemi. Problém tkví v tom, že podle nařízení se mohou do USA dovážet pouze plísňové sýry, které zrají více jak 60 dní. Takový Camembert ovšem zraje pouze 30 dní.

Mák

Další potravinou, která je v USA považována za kontroverzní a takřka nikde ji nekoupíte, je mák. A sice z důvodu obsahu opiátů. Dokonce je zcela zakázáno jej na území USA pěstovat. Smí se pouze dovážet a jeho dovoz je velmi kontrolován. Na trh se totiž mohou dostat pouze semínka máku, která obsahují opiáty ve velmi malém množství. V běžném supermarketu na ně tedy prakticky nenarazíte.

Kinder vajíčka

Kinder vajíčka, oblíbená sladká dobrota pro děti i dospělé, jsou v České republice a v mnoha evropských zemích běžně dostupná. Jedná se o čokoládové vajíčko s malou hračkou uvnitř. Nicméně v USA jsou Kinder vajíčka zakázána kvůli obavám z nebezpečí pro děti, které by mohly polykat malé předměty uvnitř vajíčka.

Zdroje: www.youtube.com, theculturetrip.com, www.verywellhealth.com