Zónová dieta je koncept, který vytvořil Dr. Barry Sears před více než 30 lety s cílem snížit zánět v těle. Tato dieta spočívá v konzumaci stravy, která by měla být složena  ze 40 % sacharidy, ze 30 % bílkovinami a z 30 % tuky. Sears tento stravovací plán navrhl po ztrátě svých blízkých kvůli srdečním chorobám a chtěl tak předcházet svým vlastním zdravotním problémům.

Jak přesně funguje zónová dieta, zjistíte ve videu kanálu Healthguru na YouTube:

Zdroj: Youtube

Základní principy diety

Při zónové dietě by měly konzumovány sacharidy s nízkým glykemickým indexem, což pomáhá stabilizovat hladinu cukru v krvi. Bílkoviny by měly být přijímány hlavně v podobě libového masa a tuky primárně mononenasycené.

Jak začít se zónovou dietou

Existují dva hlavní způsoby, jak lze dodržovat zónovou dietu. První metoda, zvaná ruka-oko, je založena na odhadu porcí pomocí ruky a očí. Ruka určuje velikost porcí. Pět prstů nám připomíná, že bychom měli jíst pětkrát denně a nikdy nezůstat bez jídla déle než pět hodin.

Očima si pak můžete vizuálně rozdělit talíř tak, aby se na jedné jeho třetině nacházely bílkoviny, na dvou třetinách sacharidy a nakonec trocha tuku.

Druhá, pokročilejší metoda vychází z přesných údajů, které hovoří o tom, kolik by měl člověk denně sacharidů, bílkovin a tuků přijmout. Závisí na tělesných parametrech jako váha a výška.

Co jíst při zónové dietě

Doporučené zdroje bílkovin zahrnují ryby, drůbež, tofu, vaječné bílky a nízkotučné mléčné produkty. Co se týče tuků, měli bychom se držet avokáda, ořechů (například mandle nebo pistácie) a zdravých olejů, jako je olivový. U sacharidů je třeba preferovat ovoce, jako jsou jahody, jablka či pomeranče. Ze zeleniny můžete do diety zařadit například papriky, špenát nebo rajčata.

Jakým potravinám se při zónové dietě vyhnout

I když je zónová dieta poměrně flexibilní, určité potraviny jsou méně vhodné. Patří sem ovoce s vysokým obsahem cukru, jako jsou banány, hrozny nebo mango. U zeleniny bychom měli omezit hrášek, kukuřici a brambory. Zpracované sacharidy jako bílé pečivo, těstoviny či nejrůznější sladkosti by měly být také omezeny. Pochopitelně není vhodné konzumovat ani slazené nápoje a je třeba omezit konzumaci kávy a čaje.

Potenciální výhody a rizika

Mezi hlavní přínosy diety patří snížení zánětů v těle, zlepšení výkonu a regenerace a také podpora hubnutí. Nicméně jako u většiny dalších diet, i zde může někdo pociťovat úbytek energie v prvních dnech. Proto je důležité stravovací plán konzultovat s lékařem, zejména pokud trpíte nějakým zdravotním problémem.

Závěrem

Zónová dieta může být pro mnohé vhodným způsobem, jak zlepšit svůj zdravotní stav a zhubnout. Její principy jsou zaměřeny na konzumaci vyvážených jídel s důrazem na kvalitu potravin. Pokud se rozhodnete pro tento stravovací režim, plánujte svá jídla dopředu a dbejte na kvalitu surovin, abyste dosáhli nejlepších výsledků.

Zdroje: YouTube.com, aktin.cz, verywellfit.com