Program 75 Hard byl vytvořený podnikatelem Andy Frisellem. Nabízí šest hlavních pravidel, která musíte dodržovat každý den, aby měla kýžený efekt. Rozhodně ale nejde o nic jednoduchého. Tomu ostatně napovídá i samotný název programu. Cílem režimu je kompletně přeformovat jak tělo, tak také mysl. Velký důraz je kladen na zdravou stravu, pravidelné cvičení a také na osobní rozvoj.

Na video od Life with Hana o tom, co to 75 Hard Challenge vůbec je, se podívejte na YouTube:

Zdroj: Youtube

Pravidla dodržování 75 Hard Challenge

Vyberte si zdravou dietu a držte se jí. Striktně dodržujte plán diety, vyhněte se konzumaci alkoholu a cukrů. Vypijte denně minimálně 3,5 litru vody vody. Proveďte dvě 45minutová cvičení denně, z toho jedno venku, bez ohledu na počasí. Zároveň si každý den udělejte fotografii svého těla ve spodním prádle. Díky tomu uvidíte pokroky a zároveň vás budou fotografie motivovat k dalšímu snažení.

Přečtěte si denně 10 stránek jakékoliv knihy, která se zabývá osobním rozvojem. Důležitou podmínkou také je, že pokud jedno z těchto pravidel porušíte, musíte začít znovu od začátku.

Andy Frisella tvrdí, že tento program mu osobně pomohl získat nový pohled na život a získat zpět část svého života.

Studie naznačují, že je program zbytečně náročný

Různé studie poukazují na to, že je program 75 Hard možná až zbytečně náročný. Prvním bodem je zmíněná dieta, kterou musíte po celou dobu trvání programu dodržovat. Dieta sama o sobě není problémem, ale často se stává, že po skončení drsného stravovacího režimu má spousta lidí tendenci vracet se ke svému běžnému jídelníčku a kila se rychle vrací zpět. Studie z roku 2020 publikovaná v časopisu British Medical Journal ukázala, že lidé, kteří zhubli s pomocí diety, po nějakém čase shozenou váhu zase nabrali zpět.

Poněkud přehnaná je i doba cvičení, kterou stanovil Andy Frisella, zakladatel metody 75 Hard. Výzkum z roku 2020 totiž ukázal, že proto, aby se bezpečně snížila váha, stačí týdně spálit s pomocí cvičení 3 000 kalorií. To odpovídá zhruba 300 minutám cvičení týdně. Podle Frisella je třeba cvičit dohromady 90 minut denně, tedy 630 minut týdně. To ale u netrénovaných lidé může skončit zraněním nebo silnou bolestí svalů.

Co si myslí odborníci

Odpovědi od fitness a výživových expertů na tento program byly smíšené. Někteří tvrdí, že je jednoduchý a přímočarý, zatímco jiní varují před možným zraněním při nevhodném provádění cvičení. Program není zaměřen na začátečníky. Konečné hodnocení programu 75 Hard Challenge závisí na osobních cílech, aktuální fyzické kondici a životním stylu každého jednotlivce.

Na závěr je třeba říct, že pokud se snažíte zhubnout, zajistit si pevné zdraví a posílit svou psychickou odolnost, je třeba se zdravého životního stylu držet dlouhodobě. Jesliže se totiž rozhodněte výzvu 75 Hard držet a následně spadnete opět do stádia, ve kterém nebudete pravidelně cvičit a zdravě se stravovat, výsledek výzvy si dlouho užívat nebudete.

Zdroj: www.youtube.com, www.today.com, www.health.com