Alkohol se stal neodmyslitelným společníkem všech společenských akcí či příjemných chvilek. Ale co když se rozhodneme zhubnout? Můžeme si ho stále sem tam dopřát, nebo je nutné se ho vzdát úplně? Je všeobecně známé, že alkohol nepatří mezi nízkokalorické nápoje. Jeho vliv na naši váhu ale nesouvisí pouze s vysokou kalorickou hodnotou, nýbrž také s jeho vlivem na náš metabolismus a chuť k jídlu.

Co se stane s vaším tělem, když přestanete pít alkohol? To se dozvíte v následujícím YouTube videu – kanál Jirka vysvětluje věci

Zdroj: Youtube

Vliv alkoholu na metabolismus a chuť k jídlu

Alkohol obsahuje tzv. prázdné kalorie, což znamená, že poskytuje tělu energii, ale prakticky žádné živiny. Studie z roku 2013 uvádí, že když pijete alkohol, vaše tělo se nejprve snaží zpracovat ethanol a přeměnit ho na energetický zdroj. To znamená, že metabolismus vám přestane spalovat tuky, neboť je zaměstnaný zpracováváním alkoholu. Pokud ho tedy pijete pravidelně a ve velkém množství, váš metabolismus se výrazně zpomaluje, což podle studie vede ke zvýšení tělesné hmotnosti. Alkohol také ovlivňuje hormonální řízení hladu. Podle výzkumu z roku 2019 konzumace alkoholu zvyšuje hladinu ghrelinu, hormonu, který stimuluje chuť k jídlu, a snižuje hladinu leptinu, hormonu, který signalizuje pocit sytosti. To vede k větší chuti k jídlu a menší kontrole nad svými stravovacími návyky.

Alkohol a kalorie

Pivo je podle studie z roku 2021 jedním z nejoblíbenějších alkoholických nápojů na světě a jeho kalorický obsah se značně liší v závislosti na jeho typu. To znamená, že pokud patříte mezi milovníky silnějších či sladších piv, dostáváte do sebe více kalorií než z klasické Plzně. Průměrně ale jedna sklenka malého piva (přibližně 330 ml) obsahuje asi 130 kalorií.

Dalším oblíbencem, zejména u žen, je víno. A není se čemu divit, studie z roku 2018 uvádí, že víno obsahuje mnoho látek prospěšných pro kardiovaskulární zdraví. Co se však týče jeho kalorické hodnoty, dietní nápoj to zrovna není. Ačkoliv by se mohlo zdát, že je v porovnání s pivem při hubnutí lepší variantou, není to tak úplně pravda. Kaloricky se od sebe moc neliší. Dvě deci bílého suchého vína obsahují zhruba 126 kalorií a dvě deci suchého červeného dokonce až 148 kalorií. Jestliže chceme porovnání s jídlem, pokud vypijete sklenku vína či piva, jako byste snědli jeden bílý rohlík.

Vzhledem k tomu, že se nám blíží léto a s ním také oblíbené míchané drinky, například Aperol Spritz, byla by chyba, kdybychom na něj v tomto článku zapomněli. U tohoto drinku musíme počítat s kalorickou hodnotou Aperolu, a k tomu také prosecca, který je jeho nedílnou součástí. Kalorický obsah Aperol Spritzu se liší v závislosti na jeho ingrediencích, ale průměrně lze říci, že jedna sklenička tohoto letního fenoménu vyjde stejně, jako kdybyste schroupali 7 kostek cukru.

Jak sjednotit zábavu a zdraví?

Pokud se rozhodnete zhubnout, nemusíte se alkoholu úplně vzdávat. Je však nutné zvážit některé strategie, které vám pomohou udržet rovnováhu mezi zábavou a zdravím. Klíčem je míra a vyváženost. Pokud se rozhodnete si alkohol dopřát, mějte na paměti jeho množství a obsah kalorií. Místo sladkých míchaných koktejlů se zaměřte na bílá vína s nižším obsahem cukru či lehčí varianty piva. Vhodnou volbou je také prosecco, u kterých existují i varianty s nulovým zbytkovým cukrem. Mezi jednotlivými alkoholickými nápoji pijte dostatek vody, abyste zabránili dehydrataci a případným nežádoucím účinkům. Pokud už ráno víte, že večer jdete na oslavu, na které se alkoholu neubráníte, upravte svůj jídelníček tak, aby byl během dne lehčí a vyvážený.

V závěru lze říci, že alkohol není zrovna dobrým „parťákem“ při hubnutí. Pokud však zvolíte lehčí varianty s menším obsahem cukru, budete dodržovat zdravou a vyváženou stravu, dopřejete vašemu tělu dostatečný pohyb, svět se nezboří, když si občas dopřejete malý prohřešek.

Zdroje: YouTube.com, betterhealth.vic.gov.au, everydayhealth.com