V dnešním světě, kde se potraviny stále více zpracovávají a obsahují různé přísady, mnoho lidí trpí různými problémy trávicího systému. Bezezbytková strava nabízí možnost očistit střeva, zlepšit tak funkci trávicího traktu a dosáhnout celkového zdraví.

Více informací o bezezbytkové dietě se dozvíte z následujícího YouTube videa – kanál Smolda

Zdroj: Youtube

Co znamená bezezbytková dieta?

Bezezbytková strava se soustředí na konzumaci potravin s minimálním obsahem vlákniny, tuků a dalších těžko stravitelných látek. Tyto těžko stravitelné látky jsou podle studie z roku 2023 často zodpovědné za problémy, jako je nadýmání, průjem nebo zácpa, a tím, že se omezí jejich příjem, se snižuje zátěž trávicího systému a umožňuje mu lépe fungovat. Vyloučit z jídelníčku by se tedy měly celozrnné produkty, jako celozrnné pečivo, celozrnná rýže, celozrnné těstoviny či ovesné vločky.

Další nepřátelskou složkou této diety jsou luštěniny, které podle studie z roku 2015 navíc obsahují těžko stravitelné cukry, tudíž se během tohoto stravování vyhýbejte fazolím, čočce, hrachu či sójovým produktům.

Vyhnout byste se měli také smaženým pokrmům. Studie uvádí, že smažená jídla obsahují vysoké množství tuků, které jsou těžce stravitelné. Místo smažení se doporučuje zvolit metody přípravy jako je vaření, pečení nebo grilování, které jsou pro trávicí systém šetrnější.

Omezit byste měli také ostrá koření. Pepř, chilli, kajenský pepř a koření obsahující kapsaicin dráždí žaludek a střeva a způsobují pálení žáhy či zažívací potíže.

Mezi další nevhodné potraviny patří například syrová zelenina a ovoce, ořechy a semínka či mléčné výrobky. Pokud se přece jen rozhodnete pokračovat v jejich konzumaci, ořechy a semínka rozemelte a u mléčných výrobků zvolte rostlinnou alternativu mléka a jogurtů.

Výhody bezezbytkové stravy

Hlavní výhodou je úleva trávicímu traktu. Studie z roku 2004 uvádí, že bezezbytková strava snižuje zátěž trávicího traktu, neboť minimalizuje množství zbytků, které po trávení zůstávají. To vede k redukci problémů, jako je nadýmání, zácpa či průjem.

Bezezbytková dieta také podporuje léčbu střevních onemocnění. Pro jedince trpící střevními onemocněními, jako je Crohnova choroba nebo ulcerózní kolitida, je podle studie bezezbytková strava účinným prostředkem ke zmírnění příznaků a podpoře hojení postiženého střevního traktu. Omezením potravin obsahujících vlákninu a těžko stravitelné látky je možné zánět a nepohodlí spojené s tímto onemocněním snížit.

Podle výzkumu z roku 2015 vyřazením potenciálně alergenních potravin z jídelníčku bezezbytková strava snižuje riziko vzniku alergií a potravinových intolerancí. Tímto způsobem podporuje celkové zdraví trávicího systému a zvyšuje odolnost proti nemocem a infekcím.

Výzkum také uvádí, že bezezbytková strava je užitečným nástrojem při hubnutí a udržení zdravé váhy. Omezíte-li příjem těžko stravitelných látek a potravin bohatých na vlákninu, dosáhnete snížení kalorického příjmu a lepšího řízení hmotnosti.

Jak začlenit bezezbytkovou stravu do svého jídelníčku?

Namísto celozrnného pečiva a rýže zvolte jejich bílou variantu. Preferujte těstoviny vyrobené z bílé mouky. Vyhýbejte se potravinám s vysokým obsahem vlákniny, jako jsou luštěniny, ořechy a semínka.

Omezte konzumaci syrové zeleniny a ovoce, které jsou těžce stravitelné. Volte spíše tepelně upravené varianty, jako je dušená zelenina či pečené ovoce.

Místo tuhých a hrubých druhů masa, jako je například hovězí, volte raději měkčí varianty, jako je kuřecí či krůtí. Pamatujte, že uvařené či pečené maso je lépe stravitelné než maso smažené či grilované.

Při dochucování pokrmů dejte přednost zdravým bylinkám a vyhněte se tak ostrému koření, které váš žaludek a střeva zbytečně dráždí.

Ačkoliv bezezbytková dieta zpočátku vyžaduje trochu experimentování a přizpůsobování se, postupem času si ve svém stravování naleznete rytmus, díky kterému podpoříte zdraví vašeho trávicího systému a vašim střevům značně ulevíte. Pamatujte, že všechny začátky jsou složité, ale při správném dodržování se výsledky brzy dostaví.

Zdroje: YouTube.com, medicalnewstoday.com, webmd.com