Zdravotní benefity brokolicových muffinů

Ochrana před rakovinou

Brokolice jsou bohatým zdrojem látek nazývaných sulforafan a indol-3-karbinol, které mají podle studií silné protizánětlivé a protirakovinné vlastnosti. Tyto látky jsou známé svou schopností blokovat růst rakovinných buněk a stimulovat detoxikaci těla, což může pomoci chránit před vznikem některých typů rakoviny, jako je rakovina prsu, prostaty a tlustého střeva. 

Inspirujte se v tomto YouTube videu (kanál Zara Cooks Tasty & Healthy Food) a připravte si brokolicové muffiny: 

Zdroj: Youtube

Podpora zdravého srdce

Vysoký obsah draslíku a vlákniny v brokolici přispívá podle studií k celkovému zdraví srdce a kardiovaskulárního systému. Brokolice pomáhá snížit hladinu cholesterolu a krevního tlaku, což snižuje riziko srdečních onemocnění a cévních chorob. Kromě toho jsou brokolice také bohaté na antioxidanty, jako je vitamín C a beta-karoten, které chrání srdce před poškozením způsobeným volnými radikály.

Boj proti zánětu 

Zánět v těle je často spojen s mnoha chronickými onemocněními, jako jsou například srdeční choroby, cukrovka a artritida. Díky obsahu sulforafanu a dalších protizánětlivých látek mohou brokolicové muffiny pomoci snížit zánět v těle a chránit tak před vznikem těchto onemocnění. To může také vést k úlevě od bolesti a nepohodlí spojených se zánětem, jako je artritida nebo zánětlivá onemocnění střev.

Posílení imunitního systému

Brokolice jsou podle výzkumů bohaté na vitamín C, který je známý svou schopností posilovat imunitní systém a chránit tělo před infekcemi a nemocemi. Vitamín C je důležitý pro tvorbu bílých krvinek, které bojují proti infekcím, a pomáhá stimulovat produkci protilátek, které chrání tělo před viry a bakteriemi. Kromě vitamínu C obsahují brokolice také další živiny, které podporují imunitní systém, jako je beta-karoten, vitamín E a antioxidanty. 

Podpora trávicího systému

Brokolice jsou vynikajícím zdrojem vlákniny, která je důležitá pro správné fungování trávicího systému. Vláknina pomáhá udržovat zdravou střevní mikroflóru a podporuje pravidelnou stolici, což je klíčové pro udržení zdravého trávení a prevenci zažívacích problémů, jako je zácpa a syndrom dráždivého tračníku. 

Jak připravit brokolicové muffiny

Začněte tím, že předehřejete troubu na 180 stupňů Celsia a připravíte si formičky na muffiny, které buď vymažete olejem nebo vyložíte papírovými košíčky.

Poté si vezměte 2 šálky nasekané brokolice a vařte ji asi 5 minut, dokud nebude měkká. Poté je sceďte a nechte trochu vychladnout. Mezitím si ve velké míse smíchejte 1 a 1/2 šálku celozrnné mouky, 1 lžičku prášku do pečiva, 1/2 lžičky soli a 1/4 lžičky pepře.

Ve druhé míse rozšlehejte 2 vejce s 1/4 šálkem olivového oleje. Poté postupně přidejte směs suchých ingrediencí do směsi s vejci a olejem a promíchejte dohladka. Nyní přidejte vařenou brokolici a 1/2 šálku strouhaného sýra (například čedar) a znovu promíchejte, dokud se všechny ingredience dobře nespojí.

Nalijte těsto do připravených formiček na muffiny a dejte péct do předehřáté trouby. Pečte je asi 20-25 minut nebo dokud nejsou zlatavé.

Zdroje: www.youtube.com, www.medicalnewstoday.com, www.webmd.com