Stává se vám často, že ve vás pohled na postel vyvolává spíše úzkost namísto touhy po odpočinku? Problémy s usínáním jsou nesmírně nepříjemné, a pokud často trápí i vás, určitě jste si několikrát položili otázku, zda není možné se jim vyhnout. A než začnete přemýšlet o tom, zda by nebylo lepší nechat si od lékaře předepsat léky na spaní, vyzkoušejte přírodní lék – bylinkový čaj.

Jaké jsou nejlepší čaje, díky kterým se konečně dobře vyspíte, zhlédněte na YouTube kanále Beyond the Bags: 

Zdroj: Youtube

Není čaj jako čaj. Některé bylinky mají skvělé uklidňující účinky, zatímco jiné vás mohou nabudit stejně jako ranní káva. Vybrat ten správný je uměním. Máte-li v plánu vydat se na cestu za hladkým přechodem do říše snů, volte bylinky jako jsou heřmánek, levandule nebo meduňka. Jsou to přírodní alchymisti, kteří umí vytvořit elixír klidné noci.

Mátová poezie před spaním

Vzpomeňte si na chladivý vánek, který vás ovívá v horkém letním dni, na pocit čerstvosti, který vám dodá sílu. To je mátový čaj – poetická esence, která, když se v noci rozlije po vašem nitru, rozptýlí stres a napětí dne. Mentol, záblesk svěžesti, zde hraje hlavní roli, uvolňuje svaly a vybízí nervový systém, aby se přepnul do režimu spánku.

Levandulová symfonie ticha

Levandulový čaj je jako symfonie v tiché noci. Jeho vůně má moc přenést vás do provensálských polí, kde se mezi fialovými květy snoubí klid a pohoda. Pijte tento čaj a nechte se jeho melodií ukolébat. V noci, kdy se úzkosti plíží po temných zákoutích vaší mysli, je levandule tím světlem, které je odežene.

Valeriánová klidná oáza

Valeriánový čaj neboli kozlík lékařský je jako oáza klidu uprostřed bouřlivé pouště nespavosti. Podle studie z roku 2013 jeho tajemství tkví ve valeriánových kyselinách, které jsou přirozeným sedativem a slibují vám vstup do světa klidných snů. Představte si, že otevíráte dveře do zahrady spánku, kde každá květina je sladkým snem a každý list lůžkem pro vaše unavené smysly.

Heřmánkový čaj – laskavý zachránce noci

Heřmánkový čaj je jako laskavý zachránce, který přichází v noci, když všechno ostatní selhalo. Jeho protizánětlivé a antioxidační složky jsou jako objetí, které zmírní bolest i nemoci trávicího systému, zatímco jeho jemné, ovocné nádechy pomohou vašemu tělu se připravit na noční odpočinek, jak se praví ve studii z roku 2010.

Meduňka: Hravá bylinka s vážnými úmysly

Meduňka, často opomíjená, ale obdařená skvělými relaxačními schopnostmi, je jako starý přítel, který přichází, když je nejhůř. Její lehká citronová chuť hraje na strunách vašeho stresu a postupně jej uvolňuje.

Kombinujte, experimentujte a objevujte

Není nutné se omezovat na jednu bylinu. Kombinace heřmánku, levandule a meduňky může být jako symfonie, která vás pomalu, ale jistě zavede do země snů. Experimentujte s množstvím a zjistěte, která směs vám nejvíce vyhovuje.

Nyní už víte, že váš večerní rituál může být obohacen o něco tak prostého, avšak tak mocného, jako je šálek bylinného čaje. Když příště pocítíte tíhu nespavosti, vzpomeňte si na tuto přírodní lékárnu. Ať už zvolíte jakoukoli bylinu, nechte ji, aby vám byla průvodcem v cestě za odpočinkem. Připravte si tedy svůj šálek, nalezněte si svůj rituál a nechte se unášet do říše snů, kde čeká zasloužený odpočinek. Večery už nebudou bojem, ale pozvánkou do světa, kde se spánek stává vaším spojencem.

Zdroje: sleepfoundation.org, sleep.com, businessinsider.com