Cévy jsou životně důležité části našeho oběhového systému, který nám umožňuje dodávat kyslík a živiny do všech buněk a tkání našeho těla. Jsou to trubice, které přenášejí krev ze srdce do všech částí těla a zpět. Podle studie z roku 2023 zahrnují tepny, které odvádějí krev pryč ze srdce, a žíly, které ji zpět do srdce vrací. Pružnost cév je podle studie klíčová pro správnou funkci oběhového systému. Nicméně s postupujícím věkem a vlivem různých faktorů naše cévy pružnost ztrácí. To podle studie vede k různým zdravotním problémům, včetně vysokého krevního tlaku, srdečních onemocnění a mnoho dalších komplikací.

Jak vytvořit domácí nápoj pro čištění cév, se dozvíte v YouTube videu – kanál My Kitchen Tanja

Zdroj: Youtube

Jaká onemocnění ucpané cévy způsobují?

Zanesené cévy mohou vést k různým zdravotním problémům a onemocněním, které ovlivňují celkovou funkci oběhového systému. Mezi nejčastější patří podle studie z roku 2023 ateroskleróza. Jedná se o stav, při kterém se na vnitřní stěně tepen hromadí plaky z tuku, cholesterolu a dalších látek. Tyto plaky zužují průsvit tepen a snižují průtok krve, což podle studie zvyšuje riziko srdečních onemocnění, jako je infarkt myokardu a mrtvice. Dalším častým onemocněním je periferní cévní onemocnění, které je podle výzkumu způsobeno zúžením tepen, které zásobují krev do končetin, zejména dolních. Způsobuje bolest při chůzi, která je známkou nedostatečného průtoku krve. Koronární cévní onemocnění, při kterém jsou tepny, které zásobují srdce krví, zúžené nebo zablokované. To podle studie vede k bolestem na hrudi, infarktu myokardu a dalším srdečním problémům. Výzkum uvádí, že zanesené cévy v mozku mohou také způsobit cévní mozkovou příhodu, kdy dojde k náhlému přerušení průtoku krve do mozku. To má vážné důsledky, včetně trvalých neurologických postižení nebo smrti.

Jaké přínosy má pro nás citron s česnekem?

Citron je více než jen kyselá osvěžující přísada do nápojů či pokrmů. Podle studie z roku 2020 obsahuje hojné množství vitamínu C, který je známý svými antioxidačními vlastnostmi. Díky těmto vlastnostem pomáhá chránit cévy před škodlivými účinky volných radikálů. Podle studie obsahuje také flavonoidy, které jsou spojeny s redukcí zánětu a podporou zdravého krevního tlaku. Pravidelná konzumace citronu nejenže pomůže udržet naše cévy pružné a zdravé, ale také snižuje riziko srdečních onemocnění.

Výzkum z roku 2014 uvádí, že česnek disponuje antibakteriálními a protizánětlivými vlastnostmi a má také pozitivní účinky na naše cévy. Obsahuje látku nazývanou allicin, která má schopnost snižovat hladinu cholesterolu a tlaku krve. Podle studie pravidelná konzumace česneku pomáhá snížit riziko tvorby plaku v cévách a snížit riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění.

Pokud tyto dvě zdravím nabité suroviny spojíte, získáte tak perfektní domácí čistič cév, jehož účinky potvrzuje studie z roku 2016. A jak tento nápoj vyrobit? Nejprve očistěte 5 citronů, pro důkladné omytí použijte jedlou sodu a nakrájejte na malé kousky. Očistěte jednu hlavu česneku a stroužky společně s citronem umixujte. Vzniklou kaši přendejte do hrnce, zalijte 1 litrem vody a přiveďte k varu. Směs propasírujte přes síto a nadávkujte do sklenice, kterou skladujte v lednici.

Zdroje: YouTube.com, healthline.com, medicalnewstoday.com