Mít štíhlou postavu a ideální váhu je snem každého z nás. Někomu to jde lehce bez výrazných omezení a změn v jídelníčku, pro některé je to běh na dlouhou trať, která vyžaduje striktní dietní režim. Jestliže patříte do druhé skupiny a právě držíte dietu, máme pro vás skvělou zprávu. Zahánět chuť na sladké už nemusíte. Připravte si lahodný zdravý cheesecake plný bílkovin, který uspokojí vaše chuťové pohárky a nenaruší váš proces hubnutí. Tento dezert je také ideální pro sportovce, u kterých jsou bílkoviny nedílnou součástí každého jídla.

Jak si doma připravit fitness cheesecake, se dozvíte v YouTube videu – kanál The protein Chef

Zdroj: Youtube

Jak jsou bílkoviny pro naše tělo důležité?

Bílkoviny jsou základní živiny složené z řetězců aminokyselin, které jsou podle studie z roku 2020 základními stavebními bloky všech buněk, tkání a orgánů v těle. Pomáhají při růstu, opravě a udržování tělesných tkání, jako jsou svaly, kosti, kůže a vlasy. Bílkovinami je také tvořeno mnoho enzymů, které kontrolují chemické reakce v těle. Tyto enzymy jsou podle výzkumu z roku 2019 nezbytné pro metabolické procesy, trávení potravy, detoxikaci a mnoho dalších funkcí. Bílkovinami jsou mimo jiné tvořeny také imunitní buňky, které chrání tělo před nemocemi. Výzkum uvádí, že bílkoviny pomáhají posilovat imunitní systém a bojovat proti infekcím.

Bílkoviny jsou také důležitou součástí v procesu hubnutí. Podle studie z roku 2020 mají schopnost udržovat pocit sytosti po delší dobu. To znamená, že pokud konzumujete jídlo bohaté na bílkoviny, budete se cítit syti déle, což vám pomůže omezit příjem kalorií a snížit chuť na nezdravé občerstvení. Navíc také podporují spalování kalorií. Studie uvádí, že trávení bílkovin vyžaduje více energie než trávení sacharidů nebo tuků. Tento proces, známý jako termogenní efekt, znamená, že konzumace bílkovin zvyšuje váš energetický výdej a přispívá ke spalování kalorií.

Jak připravit fitness cheesecake?

Nejprve si připravte krustu, na kterou budete potřebovat 45 g rozmixovaných grahamových sušenek a 2 polévkové lžíce rozpuštěného másla. V misce smíchejte rozmixované sušenky, zalijte je máslem a důkladně promíchejte, aby se vše spojilo. Připravte si kulatou dortovou formu, kterou vystelete pečicím papírem a hotové těsto rukama do formy rovnoměrně vtlačte a uhlaďte. Těsto vložte do trouby na 190 °C a pečte zhruba 10-12 minut, dokud okraje nezezlátnou.

Mezitím si připravte tvarohovou vrstvu, na kterou potřebujete 2 velká celá vejce, 100 g řeckého jogurtu, 1 šálek nízkotučného tvarohu, 1 lžičku vanilkového extraktu, 2 lžíce konopných semínek a 2 lžíce sladidla dle vašeho výběru. Veškeré ingredience přidejte do mixéru či kuchyňského robotu a zpracujte do hladka. Nalijte směs na vrch krusty, posypte kakaovým práškem či čokoládovými lupínky a dejte péct na 160 °C po dobu zhruba 40-45 minut. Dejte pozor, abyste cheesecake nenechali v troubě moc dlouho a nepopraskal. Byl by totiž uvnitř suchý. Po uplynutí doby nechte cheesecake vychladnout a vložte na několik hodin do lednice, nejlépe přes noc. Poté můžete podávat.

Zdroje: YouTube.com, healthline.com, webmd.com