Chřipka je vysoce nakažlivé respirační onemocnění, které se nejčastěji projevuje zvýšenou teplotou, bolestí hlavy, rýmou, bolestí v krku a kašlem. Její léčba obvykle trvá zhruba 10 dní, přičemž nejhůře bývá postiženým první 3-4 dny. Jde zkrátka o onemocnění, které si žádá svůj čas.

Jak se zbavit chřipky přírodní cestou, zjistíte ve videu kanálu pokitouchstyle na YouTube:

Zdroj: Youtube

Jak se rychle zbavit chřipky

Žádný zázračný lék, který by vás zbavil chřipky během 1-2 dnů, neexistuje. Léčbu je však možné alespoň částečně urychlit s pomocí několika tipů a triků.

1. Zůstaňte doma

Vaše tělo potřebuje čas a hlavně klid na to, aby se mohlo s chřipkou vypořádat. Rozhodně se tedy vyplatí zůstat doma a trávit většinu času v posteli. Pokud se snažíte onemocnění přechodit, nejenže hrozí, že nemoc přenesete i na někoho jiného, ale doba trvání chřipky se může značně prodloužit. Hoďte tedy všechny povinnosti alespoň na pár dní za hlavu a odpočívejte.

2. Hydratace

Vysoká horečka, která je jedním z příznaků chřipky, vede k intenzivnímu pocení. Vaše tělo potřebuje spoustu vody, aby nahradilo ztracené tekutiny a bojovalo s infekcí. Podle studie z roku 1978 dostatečná hydratace také pomůže k ředění hlenu a usnadní vykašlávání.

3. Spěte co nejvíce

Spánek je nejlepší lék pro vaše tělo během boje s chřipkou. Snažte se jít spát dříve než obvykle a vyspat se. Můžete si také zdřímnout během dne, abyste tělu poskytli ještě více času na zotavení.

4. Usnadněte si dýchání

Ke chřipce se často pojí příznaky jako rýma a kašel, které mohou do značné míry ovlivňovat váš spánek. Vezměte si proto pod hlavu vyšší polštář, abyste zmírnili tlak v dutinách. Skvělé je také zvlhčit vzduch v místnosti s pomocí zvlhčovače vzduchu. Vlhký vzduch nevysušuje sliznici a může urychlit léčbu rýmy. Od rýmy také pomohou horké sprchy nebo vany.

5. Jezte zdravě

Pokud jste nemocní, snažte se stravovat zdravě. Zařaďte do svého jídelníčku čerstvé ovoce a zeleninu, které pomohou dodat tělu potřebné vitamíny a minerály.

6. Vyzkoušejte černý bez

Černý bez je známý pro své antioxidační účinky a při experimentu z roku 2016 se ukázal jako skvělý pomocník při boji s chřipkou. Několik lidí užívalo při chřipce sirup z černého bezu a nakonec se dokázali uzdravit o zhruba 4 dny dříve než ti, kteří žádný sirup neužívali.

7. Dejte si lžičku medu

Med je bohatý na vitamíny, minerály a má také antibakteriální účinky. Při chřipce si tedy před spaním dejte 1 lžičku medu, díky čemuž zmírníte příznaky kašle. Jeden výzkum ukázal, že lžička medu před spaním působila proti kašli lépe než běžné přípravky z lékárny určené k léčbě kašle.

8. Držte si dobrou náladu

I když se tato rada může zdát poměrně úsměvná, pokud vás zrovna zasáhla chřipka a vy ležíte v posteli s teploměrem v podpaží, rozhodně se vyplatí se jí řídit. Emoce a náš přistup k věcem totiž ovlivňují mnohé. A pozitivní přístup může mít rovněž velký podíl na tom, jak dlouho se budete zotavovat.

Zdroje: healthline.com, mayoclinic.org, webmd.com