Teplota, rýma, bolest v krku, kašel a bolesti hlavy čas od času postihnou zkrátka každého. A to hlavně během zimního období. Právě tehdy se totiž podle studie z roku 2014 nejrůznější viry šíří skrz studených vzduch snadněji než kdy jindy.

Když už v zimě onemocnění chřipkou či nachlazením, je jasné, že se nemoci chcete co nejrychleji zbavit. Jak na to, zjistíte ve videu kanálu Health Chronicle na YouTube:

Zdroj: Youtube

Jak se vyhnout nachlazení a chřipce

I když se může zdát naprosto nemožné se chřipce a nachlazení vyhnout a víceméně každý počítá s tím, že zkrátka části zimy „odmarodí”, lze nemocem způsobeným viry předejít. Jak toho docílit?

1. Zvyšte příjem vitamínu D

Jedna studie ukázala, že lidé, kteří nedbají na dostatečný příjem vitamínu D, jsou mnohem více náchylní k onemocnění nejrůznějšími respiračními nemocemi. Vitamín D tělo přirozeně získává ze slunce, což během zimy může být problém. Najít se dá i v určitých potravinách, například ve vejcích, lososu anebo pomerančích. Bohužel je ale poměrně těžké získat dostatek vitamínu D skrze stravu, neboť jej zmíněné potraviny obsahují jen v menším množství. Na místě je tedy přijímat vitamín D v podobě doplňků stravy.

2. Nesahejte si na tvář

Během dne vám na rukách ulpí velké množství bakterií a virů. Když se pak dotýkáte například svých úst, očí anebo nosu, hrozí, že se bakterie a viry dostanou do vašeho organismu. Možná si říkáte, že se běžně svého obličeje nedotýkáte, ale pravděpodobnější je, že si to zkrátka neuvědomujete. Jedna malá studie v roce 2008 ukázala, že si lidé v průměru šestnáctkrát za hodinu sáhnou na obličej.

3. Myjte si ruce

S předchozím bodem souvisí a pravidelné mytí rukou. Že si myjeme ruce po použití toalety, je samozřejmé, jenže bychom si je měli mýt mnohem častěji. Například i před jídlem a v průběhu dne. V ideálním případě používejte průběžně také antibakteriální gel.

4. Dezinfikujte svůj telefon

Ano, není potřeba mýt si jen ruce, ale také telefon. Ten jsme schopni v ruce držet i několik hodin denně. I na něm ulpí řada bakterií a virů, které si pak můžete zanést do organismu. Možná vám tento krok připadá zbytečný, pravdou ale je, že v roce 2012 University of Arizona provedla studii, ve které zjistila, že může být na telefonu až desetkrát více bakterií než na záchodovém prkénku. Telefon můžete očistit například antibakteriálními ubrousky.

5. Noste respirátor

Pokud ochranu svého zdraví berete skutečně vážně, je na místě v zimním období nosit respirátor. Pochopitelně není nutné jej nosit například při venkovní procházce. Když ale vyrazíte na místa, kde se pohybuje větší množství lidí (například do obchodu nebo při jízdě hromadnou dopravou), vyplatí se respirátor nosit.

6. Dbejte na dostatek spánku

Bez dostatečného a kvalitního spánku nemůže náš organismus správně fungovat. Má velký vliv i na náš imunitní systém, a tak je stěžejní, abychom zvláštně přes zimu dobře spali. Díky tomu bude váš imunitní systém silnější a nebudete tolik náchylní k onemocnění respiračními nemocemi.

Zdroje: healthline.com, webmd.com, yalemedicine.com