Krev je nosičem živin a kyslíku, které jsou nezbytné pro správnou funkci buněk, orgánů a tkání v těle. Pokud je zanesená toxiny nebo nečistotami, narušuje se tím tok živin, což dle studie z roku 2001 způsobuje ztrátu energie, únavu a oslabení imunitního systému. Jak krev tedy vyčistit? O detoxikaci krve se v našem těle přirozeně starají játra a ledviny. Proto je důležité se zaměřit hlavně na jejich zdraví, aby mohly svou funkci řádně plnit.

Jak přirozeně detoxikovat krev, se dozvíte v následujícím YouTube videu – kanál The Yoga Institute

Zdroj: Youtube

Kurkuma

Kurkuma obsahuje aktivní látku zvanou kurkumin, která má silné protizánětlivé a antioxidantní vlastnosti. Podle studie z roku 2017 navíc pomáhá snižovat riziko vzniku různých kardiovaskulárních onemocnění. Mimo jiné pomáhá snižovat hladinu nebezpečného LDL cholesterolu a podporuje zdravý krevní oběh. Díky její schopnosti čistit játra a tvořit žluč je pro nás efektivním prostředkem pro detoxikaci těla. Můžeme ji přidávat do různých kořeněných jídel, jako jsou thajské nebo indické omáčky, do krémových polévek nebo ji jednoduše přidejte do smoothie a vytvořte si tak výborný detoxikační drink, který vás po ránu pomůže nastartovat. Kurkuma existuje také v podobě doplňku stravy, který zakoupíte v každé lékárně.

Česnek

Česnek obsahuje síru a alicin. To jsou látky, které dle studie z roku 2020 pomáhají detoxikovat tělo a čistit naši krev. Podporuje její ředění a zabraňuje tvorbě krevních sraženin, což snižuje riziko srdečních onemocnění. Mimo jiné má antibakteriální a antivirové vlastnosti, které pomáhají bojovat proti infekcím a posilují imunitní systém. Česnek není jen výborná surovina pro zlepšení chuti jídel, ale také skvělý parťák pro zdraví naší krve.

Koriandr

Tato rostlina rozděluje naši společnost na dvě skupiny. Někdo na něj nedá dopustit, druhý ho nemůže vystát. Víte ale, jaké blahodárné účinky má na naše tělo? Koriandr je aromatická bylina pocházející z miříkovité rodiny rostlin, která je známá svou kořeněnou, svěží a lehce citrusovou chutí. Celá rostlina je jedlá, a to od semínek přes listy až po kořeny. Často se využívá v kuchyni pro svou jedinečnou chuť, ale také je dle studie z roku 2014 plný antioxidantů, které podporují čištění naší krve. Jeho protizánětlivé vlastnosti pomáhají redukovat záněty a podporují zdravý imunitní systém. Pokud patříte mezi jeho příznivce, pomáháte si jeho konzumováním pročistit svou krev.

Červená řepa

Červená řepa je dalším skvělým pomocníkem při čištění krve. Obsahuje betain, což je antioxidant, který pomáhá detoxikovat játra. Je bohatá na železo a kyselinu listovou, které jsou klíčové pro tvorbu červených krvinek. Navíc posiluje kardiovaskulární systém a snižuje riziko vysokého krevního tlaku, což nám také potvrzuje jedna studie z roku 2022. Pokud jste fanoušky červené řepy, máme pro vás tip na jeden zázračný nápoj, který vám v čištění krve pomůže.

Příprava nápoje

Oloupejte a nakrájejte červenou řepu a 2 menší mrkve na malé kousky. Dejte je do mixéru spolu s cca šesti sušenými švestkami. Vymačkejte šťávu z jednoho citronu a přidejte ji k ostatním ingrediencím. Přilijte dva šálky vody a vše pořádně rozmixujte. Pro sladší variantu můžete přidat také trochu medu a pro větší osvěžení kousky ledu. Pro efektivnější účinky si tento nápoj vychutnávejte každý den.

Zdroje: YouTube.com, flebo.in, indianexpress.com