Zná to většina lidí, převážně ti, kteří přemýšlí nad každým soustem. Přes den se držíte, dodržujete správné a vyvážené stravování a večer byste vybílili lednici. Samozřejmě to neuděláte a jdete raději spát, abyste hlad zahnali. Ve skutečnosti není tak důležité, kdy jídlo konzumujete, ale spíše jaké jídlo a v jakém množství. Existují pokrmy, které večerní vlčí hlad zaženou a vy si beze strachu nějaké změny můžete opět stoupnout na váhu. Některé potraviny navíc podporují klidný a regenerační spánek.

Proč se nebát večerního jídla, se dozvíte v YouTube videu – kanál Aleš Lamka – Fitness

Zdroj: Youtube

Losos

Losos je bohatým zdrojem omega-3 mastných kyselin, jako je EPA (kyselina eikosapentaenová) a DHA (kyselina dokosahexaenová). Tyto mastné kyseliny mají protizánětlivé vlastnosti a podle studie z roku 2022 mají pozitivní účinky na zdraví mozku a srdce. Konzumace potravin bohatých na omega-3 mastné kyseliny napomáhá snížit stres a úzkost, což vede k lepšímu spánku. Pokud zvolíte lososa jako večerní pochoutku, žádný strach. Obsahuje minimální množství sacharidů a tuky jen zdravé. Je ale důležité dbát na množství a jakým způsobem lososa konzumujete. Smažený nebo příliš mastný s kalorickými omáčkami má na naši váhu spíše nepříznivý dopad. Proto raději zvolte grilovanou formu a jeho chuť obohaťte lehkými bylinkami.

Rýže

Rýži si lze dopřát i před spaním, opět ale záleží však na druhu a množství. Hrubá nebo hnědá obsahuje více vlákniny a živin než rýže bílá. Má dle studie z roku 2019 také nižší glykemický index, což znamená, že se cukr uvolňuje do krve pomaleji a snižuje riziko přibírání na váze. Oproti tomu bílá rýže disponuje menším obsahem vlákniny a vyšším glykemickým indexem. Příliš velké porce způsobí v krvi náhlý nárůst cukru, který je spojen s nárůstem váhy v dlouhodobém horizontu. Tudíž si před spaním dopřejte raději hnědou variantu. Důležité je také vyváženost stravy, proto k ní přimíchejte zeleninu či jí podávejte jako přílohu k nízkokalorickému masu pro získání bílkovin.

Sýry

Před spaním si můžete dopřát i kousek sýru. Pokud se ale snažíte vyhnout přibírání na váze, je vhodné vybírat spíše sýry s nižším obsahem tuku a kalorií. Mezi takové patří například cottage. Ten mimo jiné obsahuje hodně bílkovin, které napomáhají pocitu sytosti. S mírou lze také konzumovat riccotu, mozzarellu či nízkotučné varianty brie. Jestliže máte chuť spíše na tvrdé sýry, vyhněte se cheddaru a raději sáhněte po eidamu, goudě nebo ementálu. Bez ohledu na jeho druh si však pamatujte, že množství je klíčové.

Vajíčka

Vajíčka jsou bohatým zdrojem bílkovin, vitamínů a minerálů, včetně vitaminu D, vitaminu B12, riboflavinu, fosforu a selenu. Obsahují také zdravé tuky, které podporují pocit sytosti. Jejich kalorický obsah závisí na způsobu přípravy a počtu vajec, které zkonzumujete. Pro lepší představu, jedno velké vejce obsahuje cca 70 kalorií. Tudíž, v rámci zdravé a vyvážené stravy, konzumace jednoho či dvou vajec před spaním pravděpodobně nebude mít na váhu významný vliv. Upřednostněte ale raději vejce vařená před smaženými.

I když se chcete vyhnout přibírání na váze, nemusíte chodit spát hladoví. Jestliže vás přepadne hlad i v pozdních hodinách, zvolte lehké a snadno stravitelné potraviny, jako je losos, hnědá rýže či vařená vejce. Naslouchejte svému tělu a reagujte na jeho signály hladu, ale i sytosti.

Zdroje: YouTube.com, healthline.com, integrisok.com