Pro lidi s obezitou je cvičení klíčové pro snižování váhy, zlepšení kardiovaskulárního zdraví, posílení svalů a zlepšení celkového pohybového rozsahu. Pravidelná fyzická aktivita také podporuje duševní zdraví a může pomoci předcházet komplikacím spojeným s obezitou, jako jsou diabetes, hypertenze nebo srdeční choroby. Začlenění cvičení do každodenního režimu může mít dlouhodobé pozitivní účinky na zdraví a kvalitu života. U lidí s nadváhou či obezitou bývá ale cvičení dost náročné, a navíc s sebou nese riziko poranění. Jak tedy začít cvičit?

3 nejlepší cviky pro osoby s obezitou nabízí toto YouTube video - kanál Mark Wildman:

Zdroj: Youtube

Jak začít s cvičením? 

Začněte pomalu a postupně

Začněte pomalu a postupně zvyšujte intenzitu, ideálně s krátkými a nenáročnými cvičeními, které nezatěžují příliš vaše tělo. Může to být například krátká procházka kolem domu nebo jednoduché domácí cviky. Postupně zvyšujte délku a intenzitu cvičení podle toho, jak se vaše tělo přizpůsobuje zátěži.

Zvolte si cvičení, které vám vyhovuje

Při začátku cvičení je důležité vybrat si cvičení, které vám vyhovuje a bude pro vás příjemné. Podle studií to může být například chůze, plavání, jízda na kole nebo cvičení jógy. Vyberte si aktivitu, která vás baví a motivuje vás k pravidelnému cvičení. Pokud se vám nějaké cvičení nelíbí nebo vám nedělá dobře, zkuste jinou formu cvičení, dokud nenajdete to pravé pro vás.

Stanovte si reálné cíle

Při začátku cvičení je důležité stanovit si reálné cíle, které budete schopni dosáhnout. Místo toho, abyste se snažili okamžitě zhubnout mnoho kilogramů nebo zvládnout náročné cvičební programy, zaměřte se na krátkodobé cíle, jako je pravidelné cvičení po dobu 30 minut denně nebo postupné zlepšování kondice a vytrvalosti. Postupně zvyšujte své cíle a buďte trpěliví a soustředění na svou cestu k lepšímu zdraví a pohodě.

Nenechte se odradit neúspěchem

Při začátku cvičení může být snadné se cítit odradit neúspěchem nebo nedostatkem pokroku. Je důležité si uvědomit, že každý začátek je těžký a že trvá čas dosáhnout viditelných výsledků. Nesrovnávejte se s ostatními a nečekejte okamžité změny. Místo toho se soustřeďte na svůj vlastní pokrok a buďte trpěliví a vytrvalí. S každým krokem vpřed se budete cítit silnější a sebevědomější a dosáhnete svých cílů.

Hledejte podporu a motivaci

Cvičení může být náročné, zejména pokud trpíte obezitou. Je důležité hledat podporu a motivaci od svých blízkých, přátel, rodiny nebo dokonce od profesionálního trenéra. Podělte se o své cíle s ostatními a hledejte inspiraci od těch, kteří vám rozumí a podporují vás na vaší cestě k lepšímu zdraví a pohodě. Společně můžete překonat překážky a dosáhnout svých cílů.

Cvičení, kterým se vyhnout

Při cvičení s obezitou je důležité vyhnout se některým cvikům, které mohou být příliš náročné nebo rizikové. Podle výzkumů extrémně intenzivní cvičení, jako jsou běh nebo skákání, mohou být příliš náročné na klouby a páteř a zvyšují riziko zranění. Cviky, které vyžadují rychlé a prudké pohyby, byste měli provádět opatrně, aby se minimalizovalo riziko přetížení a zranění. Je důležité poslouchat své tělo a vyhýbat se cvičením, které způsobují bolest nebo nepohodlí. 

Zdroje: www.youtube.com, www.medicalnewstoday.com, www.webmd.com