Hlavním prvkem této diety je omezení příjmu teplých potravin a nápojů a jejich nahrazení studenými variantami. Na rozdíl od ostatních, tento režim neklade striktní omezení na druhy jídel, ale spíše na jejich teplotu. To zahrnuje například konzumaci studených salátů, smoothies, ledových nápojů, ovocných sorbetů či chlazených polévek. Pokud budete chtít dietu dovést do extrémů, výběr jídla lze spojit s ledovými sprchami, koupelemi či ledovými obklady během celého dne.

Ačkoliv se Ice Hack Diet tváří jako novodobý trend, má také svou historii, která sahá až do starověkých časů, kde byla používána jako součást různých kultur a léčebných praktik. V antickém Řecku byla studená voda považována za léčivou a oceňovanou pro své osvěžující a omlazující účinky. Lidé v té době věřili, že konzumace studených nápojů pomáhá při různých zdravotních problémech a má pozitivní vliv na trávení a celkovou vitalitu. Podobné přesvědčení o síle studené vody a potravin bylo také rozšířeno v tradiční čínské medicíně, kde byly považovány za prostředek k vyrovnání nerovnováhy v těle a k posílení imunitního systému.

Studená voda má skvělé účinky i na pokožku. Co se stane s naším tělem po 30 dnech studeného sprchování, se dozvíte v YouTube videu – kanál Jeremy Ethier

Zdroj: Youtube

Účinky na naše tělo: Energetický výdej

Při konzumaci studených jídel společně s ledovou vodou musí naše tělo vynaložit dostatečnou energii, aby potravu zahřálo na tělesnou teplotu a mohlo ji začít trávit. Tento proces, nazývaný termogeneze, vyžaduje zvýšený energetický výdej, který zvyšuje celkový metabolický výdej těla, což nám také potvrzuje jedna studie z roku 2003.

Redukce chuti k jídlu a zrychlený metabolismus

Někteří lidé tvrdí, že konzumace studených potravin a nápojů snižuje chuť k jídlu. Existuje teorie, že mají mírný anestetický účinek na chuťové pohárky, což vede k menšímu příjmu potravy a celkových kalorií. Navíc konzumace většího množství ledové vody před jídlem udržuje pocit plnosti, což snižuje následné chutě a riziko přejídání. Současně také ovlivňuje rychlost našeho metabolismu. Podle studie z roku 2022 tělo musí pracovat tvrději, aby zahřálo studené potraviny a nápoje, což vede k jeho dočasnému zrychlení. Nutno ale podotknout, že se jedná pouze o dočasnou záležitost, neboť tělo studené potraviny zahřeje poměrně rychle. Na prvním místě stále zůstává kalorický deficit.

Psychologický vliv

Důležitým aspektem fungování této diety je také psychologický vliv. Pokud lidé věří, že je studené jídlo a nápoje lépe zasytí, opravdu dochází ke kalorickému deficitu a následnému hubnutí. Navíc mnoho zastánců tohoto dietního režimu považuje konzumaci studených potravin za osvěžující a omlazující, a to je pomáhá motivovat k jeho dodržování. Vše závisí na nastavení mysli. I když není vědecky prokázané, že váš úbytek hmotnosti zařídí samotná konzumace studených pokrmů, kombinace zmíněných fyzikálních, metabolických a psychologických faktorů k redukci hmotnosti přispět opravdu může.

Zdroje: YouTube.com, forbes.com, everydayhealth.com