Říká se jí nemoc králů, neboť dnou trpěli v dřívějších dobách hlavně mocní a bohatí, kteří si mohli dovolit velké množství masitých jídel a také měli přístup alkoholu. Právě špatné stravovací návyky totiž vedou ke zvýšení hladiny kyseliny močové v krvi, která se následně v podobě krystalků usazuje v různých částech těla. Nejčastěji na kloubu palce u nohy.
Jak přesně a proč vzniká dna, zjistíte ve videu kanálu Vědecké kladivo na YouTube:
Rizikové faktory
Kromě nezdravého životního stylu a konzumace alkoholu za vznikem dny stojí také obezita, cukrovka, vysoký cholesterol anebo vysoký krevní tlak. Objevuje se spíše v pozdějším věku a trpí jí více muži než ženy.
Kyselinu močovou, kvůli které dna vzniká, v krvi zvyšuje podle studie z roku 2012 také konzumace potravin bohatých na bílkoviny (například červeného masa, mořských plodů a vnitřností), protože tyto potraviny obsahují látky zvané puriny. Puriny jsou dusíkaté látky, které v krvi zvyšují právě hladinu kyseliny močové.
Vznik dny
Dna vzniká kvůli krystalkům kyseliny močové, které se usazují na nejrůznějších místech těla. Nejčastěji na kloubech, mohou se ale hromadit i v ledvinách a následně vedou ke vzniku kamenů v močových cestách.
Příznaky dny
Jakmile začne dna vznikat, postižený pociťuje velké bolesti v místech, kde se krystalky kyseliny močové usazují. Nejčastěji se bolesti objevují v noci a ráno. Zároveň je doprovází otoky kloubu, kde dna vznikla. Kloub bývá rovněž citlivý na dotek a zbarvený dočervena.
Bolesti a otok mohou během pár dnů zmizet, to ale neznamená, že by zmizela i samotná nemoc. Pokud ji nebudete léčit, budou se ataky dny znovu opakovat.
Léčba dny
Léčba dny většinou nezahrnuje žádné speciální medikamenty, ale je závislá na změně životního stylu. Je nutné výrazně omezit konzumaci alkoholu, tučných jídel a potravin bohatých na puriny. Také je třeba důsledně dodržovat zdravý pitný režim a pravidelně se hýbat.
Potraviny podporující vylučování kyseliny močové
Existuje několik potravin, které dokáží podpořit vylučování kyseliny močové, a tak se hodí je konzumovat jak jako prevenci vzniku dny, tak i ve chvíli, kdy se s tímto onemocněním již potýkáte. O jaké potraviny jde?
Snad nejznámějším ovocem, které je známé pro svou schopnost snižovat hladinu kyseliny močové v krvi, jsou třešně, případně džus z třešní. Tuto schopnost třešní prokázala i studie z roku 2019. Pomohou také citrusy, jahody, mandle, mléčné produkty, tofu, fazole, čočka, avokádo, rajčata a dokonce i káva, je-li konzumována v rozumném množství.
Je ale třeba být opatrní. Pokud máte jakékoliv podezření, že se u vás objevují příznaky dny, je rozhodně na místě vyhledat lékaře, který provede potřebné testy a navrhne vhodnou léčbu.
Zdroje: verywellhealth.com, healthline.com, ireceptar.cz