Dvojitá brada je estetickým problémem, který trápí mnoho lidí. Pokud nejste zastánci různých injekcí či chirurgických zákroků, nevadí. Existuje několik efektivních cviků, které vás nežádoucího podbradku zbaví. Lze je provádět kdekoliv a kdykoliv si na ně vzpomenete.

Jak se zbavit dvojité brady, se dozvíte v následujícím YouTube videu – kanál Stylecraze Fitness

Zdroj: Youtube

Co je dvojitá brada a jak vzniká?

Dvojitá brada je stav, při kterém se v oblasti krku a brady hromadí přebytečný tuk, čímž vytváří viditelný druhý nebo dvojitý hrbol. Jeden z hlavních důvodů vzniku dvojité brady je podle studie z roku 2009 nadbytek tuku v oblasti krku a brady v důsledku nadváhy či obezity. Druhým faktorem je nedostatečné cvičení svalů v této oblasti, které podle studie vede k jejich oslabení a uvolnění tkání. Studie uvádí, že k ukládání tuku v oblasti krku a brady přispívají také genetické faktory. Podbradek se také často objevuje u starších lidí. Podle studie s přibývajícím věkem dochází k přirozené ztrátě elasticity pokožky a svalového tonusu, což vede k uvolnění tkání v oblasti krku a brady a k jejímu zdvojení.

Těchto několik cviků, které vás jistě budou bavit, vám pomohou zvýraznit kontury obličeje a podle studie z roku 2014 posílit svaly v problematické oblasti krku a brady.

Vysouvání (rovnání) čelisti

Zakloňte hlavu dozadu, svůj pohled směřujte ke stropu a vysuňte svou dolní čelist dopředu tak, abyste cítili tah v přední části šíje. Napočítejte do deseti a poté hlavu vraťte do neutrální pozice. Tento pohyb několikrát zopakujte.

Posilování s míčkem

Vezměte si míček s průměrem okolo 20 centimetrů, umístěte ho pod bradu a snažte se ho stlačovat a povolovat. Proveďte tři sady po 10 opakováních a opakujte několikrát denně.

Špulení rtů

Zakloňte hlavu, podívejte se na strop a našpulte rty takovým způsobem, abyste ucítili tah pod bradou. Držte 5–10 vteřin a poté hlavu vraťte do neutrální pozice. Provádějte tři sady po 10 opakováních.

Protažení jazyka

S hlavou v neutrální pozici a pohledem vpřed co nejvíce vyplázněte jazyk. Poté ho zvedněte a snažte se jeho špičku vytáhnout co nejvíce k nosu. Držte 10 sekund a poté povolte. Opět provádějte alespoň tři sady a 10krát zopakujte.

Protažení krku

Zakloňte hlavu a s pohledem upřeným na strop a zavřenými ústy přitlačte jazyk na vrchní patro. Držte 10 vteřin a poté se vraťte do neutrální pozice. Alespoň 10krát zopakujte.

Protažení do strany

Opět zakloňte hlavu dozadu a poté ji v záklonu otočte směrem vpravo. V této pozici vysuňte dolní čelist vpřed, vydržte 5–10 sekund a poté uvolněte. Celý postup opakujte i na druhou stranu.

Správná strava a hydratace

Podle studie z roku 2021 správná strava a dostatečná hydratace hrají při odstraňování druhé brady důležitou roli. Snažte se jíst vyváženou stravu bohatou na ovoce, zeleninu, celozrnné produkty a zdravé tuky. Zároveň pijte dostatek vody, abyste udrželi pokožku hydratovanou a pružnou.

Dodržujte zdravý životní styl

Vedle cvičení a správné stravy je důležité také vést zdravý životní styl. Snažte se minimalizovat konzumaci alkoholu a nikotinu, které podle výzkumu z roku 2019 způsobují ztrátu elasticity pokožky a přispívají ke stárnutí pleti.

Zdroje: YouTube.com, webmd.com, health.clevelandlinic.org