Věděli jste, že až 60 % našeho těla tvoří voda? A když cvičíme, můžeme ztratit dost tekutin? Pití vody je tedy nezbytnost a má nespočet výhod – pomáhá kloubům a tělesným tkáním fungovat správně, reguluje tělesnou teplotu a přenáší živiny. Nicméně i přesto mnozí z nás nedopřávají svému tělu dostatečný přísun tekutin během cvičení.

Většina z nás to ví, ale jak vybrat ten správný nápoj, který nám pomůže udržet správnou hydrataci během fyzické aktivity?

Na video od Gravity Transformation o tom, co dělat při cvičení, se podívejte na YouTube:

Zdroj: Youtube

Vyberte správný nápoj

Pokud jste průměrným cvičencem, pak je voda po cvičení naprosto dostačujícím nápojem. Pokud však cvičíte intenzivně a déle než tři hodiny, studie z roku 2018 ukázala, že je skvělé si po tréninku dopřát pohár čokoládového mléka. Toto mléko obsahuje sodík a vápník, které ztrácíme potem. Navíc poskytuje sacharidy pro doplnění energie a bílkoviny, které pomáhají opravit poškozené tkáně. Samozřejmě, pokud nejste příznivcem mléka či vody, můžete sáhnout po sportovních nápojích, kokosové vodě nebo jiných občerstvujících nápojích.

Konzumujte správné množství

Neexistuje univerzální množství tekutin, které by mělo být vypito během cvičení. Pokud se však chcete pokusit vypočítat svou rychlost pocení, můžete zvážit svoji váhu před a po cvičení a provést několik výpočtů. Pokud například za hodinu ztratíte litr potu, měli byste během cvičení podle studie zveřejněné v magazínu Usada vypít přibližně 250 mililitrů vody každých 15 minut. Pro ty, kteří se nechtějí zabývat matematikou a mají tendenci se hodně potit, je dobrým pravidlem pít 100 až 250 mililitrů vody každých 15 až 20 minut během cvičení.

Nepijte příliš mnoho

Přestože je udržování hydratace během i po cvičení nesmírně důležité, platí, že nic se nemá přehánět. Sportovci, kteří vypijí příliš mnoho tekutin, ale nedostatečně dodají tělu sodík, mohou trpět potenciálně život ohrožujícím stavem zvaným hyponatremie. Tato nemoc způsobuje nevolnost, bolesti hlavy, zmatenost, únavu, pokles krevního tlaku a další nepříjemné příznaky. Nicméně případy předávkování vodou jsou opravdu velmi vzácné a většina lidí spíše nepije dostatek tekutin během cvičení.

Dopřejte si bílkoviny a sacharidy

Cvičení může způsobit drobná poškození buněk nebo tkání. Bílkoviny jsou stavebním kamenem pro opravu těchto poškození. Proto po intenzivním cvičení doplňujte tekutiny nápoji bohatými na bílkoviny. Nejde ale jen o bílkoviny, také potřebujeme dostatek sacharidů, protože během cvičení spotřebováváme hodně energie.

Poznejte rizika dehydratace

Nedostatek vody způsobuje celou řadu zdravotních problémů. Jedním z nejběžnějších je únava. Nedostatek tekutin vede ke zvýšení viskozity krve, což znamená, že srdce musí pracovat tvrději, což vede k únavě.

Pijte před a během cvičení

Doporučuje se pít tekutiny již před začátkem cvičení, zejména pokud plánujete náročnou aktivitu. Důležité je začít pít přibližně hodinu a půl až dvě hodiny před startem, pokud se chystáte například na maraton.

Pití tekutin během cvičení je také velmi důležité. Mnoho lidí nedopřává svému tělu dostatek tekutin během cvičení, což může negativně ovlivnit výkon a pohodu

Pozitivní vliv na tělo

Cvičení má mnoho pozitivních vlivů na naše tělo, ale ztráta tekutin je jedním z vedlejších efektů. Správná hydratace během cvičení je klíčem k udržení dobrého zdraví a optimálního výkonu.

Zdroj: www.youtube.com, health.com, bupa.co.uk