Jablečný ocet se nejčastěji používá v kuchyni, a to převážně do salátových zálivek, kterým dodá lehkou kyselost a příjemnou chuť. Navíc je nabitý vitamíny a minerály, a tak z vašeho zeleninového salátu udělá ještě zdravější pokrm. Jablečný ocet ale nemusíte používat jen při přípravě pokrmů.

Domácí jablečný ocet

Jablečný ocet v dnešní době zakoupíte takřka v každém supermarketu. Je ale pravdou, že mnohem lepší a kvalitnější získáte, když si jej připravíte doma.

Vůbec nejvíce zdraví prospěšných látek totiž obsahuje ocet, který je syrový a nepasterizovaný. Jak jej vyrobit, zjistíte ve videu kanálu Prasísek na YouTube:

Zdroj: Youtube

Jablečný ocet a jeho vliv na zdraví

Ocet z jablek je bohatý na celou řadu vitamínů a minerálů. Nachází se v něm vitamíny skupiny B, vitamín C, biotin, sodík, draslík, vápník i třeba fosfor. Už jen proto je jasné, proč si jej tolik lidí zamilovalo.

Dokonalá koupel pro nohy

Výzkum z roku 2018 ukázal, že může být jablečný ocet efektivní v boji proti nejrůznějším infekcím a bakteriím. A z toho důvodu je naprosto skvělý pro chodidla. Stačí nalít do lavoru dostatečné množství teplé vody a přimíchat do ní 1 panáka jablečného octu. Pak do lázně vložte nohy a koupejte je alespoň 15 minut. Díky tomu zbavíte nohy nepříjemného zápachu. Prospěje i kůži, kterou zbaví suchosti. A pokud trpíte mykózou na chodidlech a na nehtech nohou, pak je pro vás tato koupel rovněž nesmírně vhodná. Z octové lázně nohou si vytvořte pravidelný rituál. V ideálním případě byste ji měli provádět denně.

Slast pro nohy i pro celé tělo

Do teplé vody nemusíte namáčet jen nohy, ale klidně i celé tělo. Napusťte vanu teplou vodou a nalijte do ní 1 hrnek jablečného octa. V lázni pak odpočívejte zhruba 15-20 minut.

Díky tomu odstraníte nežádoucí bakterie z pokožky a zároveň snížíte pH pokožky, díky čemuž se můžete zbavit nejrůznějších kožních onemocnění. Jedna studie ukázala, že lidé trpící ekzémem mají vyšší kožní pH, což znamená, že jejich kožní bariéra nechrání pokožku tak, jak by měla. To ale jablečný ocet dokáže upravit a zlepšit tak stav kožní bariéry.

Kromě toho lázeň s obsahem jablečného octa pomůže zbavit se akné a může ulevit od bolestí kloubů, jak ukázala nedávná studie.

Jablečný ocet na vlasy

A když už budete odpočívat v octové lázni, nebojte se do ní ponořit i hlavu. Jablečný ocet totiž odstraňuje lupy. Zároveň zlepší stav pokožky hlavy a podpoří kvalitu vlasů.

Zdroje: healthline.com, realsimple.com, medicalnewstoday.com