Pojďme se podívat na to, proč je kostival tak populární a jaké zdravotní přínosy může nabídnout.

Na video od Zdraví z přírody o účinkách kostivalu se podívejte na YouTube:

Zdroj: Youtube

Historie a původ kostivalu

Kostival, nebo také Symphytum officinale, je bylina pocházející z Evropy a Asie. Jméno "kostival" pochází z latinského slova "symphytum," což znamená "srůstající kosti." Tato bylina byla tradičně používána pro své léčebné účinky spojené s kostmi a klouby. Byla oblíbená mezi tradičními bylinkáři a v lidovém léčitelství jako účinný prostředek k léčbě zranění, modřin a problémů spojených s pohybovým aparátem.

Léčebné vlastnosti kostivalu

Kostival podle studie z roku 2013 obsahuje různé látky, které mu dávají jeho léčivé vlastnosti. Mezi hlavní účinné látky kostivalu patří alantoin, který podporuje regeneraci tkání, a rostlinné slizy, které mají protizánětlivé účinky. Tyto látky přispívají k řadě zdravotních přínosů kostivalu.

Léčba ran a popálenin

Kostival byl tradičně používán k léčbě ran, odřenin a popálenin. Alantoin pomáhá při hojení ran tím, že podporuje tvorbu nové tkáně a urychluje proces hojení. To je důvod, proč kostivalový krém či mastička často figurují v domácí lékárničce.

Podpora zdravých kloubů a svalů

Díky svým protizánětlivým účinkům pomáhá kostival lidem trpícím bolestmi kloubů a svalů. Masáže nebo obklady s kostivalovými přípravky přináší úlevu při revmatismu, artritidě nebo svalových napětích.

Léčba hematomů a modřin

Kostival má také schopnost snižovat otoky a modřiny po úrazech. Použití kostivalových přípravků na postiženou oblast urychluje resorpci hematomů a zmírnit otoky.

Péče o pokožku

Kostivalový krém nebo mastička jsou oblíbené pro péči o citlivou nebo podrážděnou pokožku. Pomáhá při ekzémech, lupénce, akné nebo dokonce i drobných popáleninách od slunce.

Opatrnost a varování

Přestože má kostival mnoho léčivých vlastností, je třeba s ním zacházet opatrně. Existují některé důležité věci, které je třeba mít na paměti.

Nikdy nepoužívejte kostivalové přípravky na otevřené rány. To může způsobit zánět a komplikace. Kostivalové přípravky by dále neměly být užívány vnitřně. To zahrnuje kostivalový čaj nebo tinkturu. Kostival obsahuje pyrrolizidinové alkaloidy, které jsou toxické pro játra. Pokud tedy máte jakékoli alergické reakce na kostival, přestaňte ho okamžitě používat. Alergii poznáte kvůli svědění, zarudnutí nebo vyrážce na pokožce.

Bylinka oblíbená v léčitelství

Kostival je bylina s bohatou historií v tradičním léčitelství, která má mnoho léčebných vlastností. Jeho schopnost podporovat hojení ran, zmírňovat bolesti kloubů a svalů a péči o citlivou pokožku ho činí populárním přírodním lékem. Nicméně je důležité dodržovat opatrnosti a konzultovat vše s odborníkem před použitím kostivalových přípravků, zejména pokud máte zdravotní problémy nebo užíváte léky. Pamatujte, že s péčí a rozumným přístupem může kostival být cenným přírodním prostředkem pro vaše zdraví a pohodu.

Zdroj: www.youtube.com, www.dumazahrada.cz, healthline.com