Křečové žíly neboli varixy se objevují u žen i u mužů, a to prakticky v jakémkoliv věku. Pravdou ale je, že s nimi vůbec nejvíce bojují ženy po 50. roku věku, kdy v jejich těle dochází k celé řadě hormonálních změn.

Jak přesně vznikají křečové žíly, se dozvíte z videa kanálu Cleveland Clinic na YouTube:

Zdroj: Youtube

Co jsou to křečové žily?

Křečové žíly jsou žíly zřetelně viditelné pod kůží a často bývají vystouplé. Nejčastěji se vyskytují na nohách. Křečové žíly se objevují, když žilní chlopně nefungují správně, což brání správnému průtoku krve zpět k srdci. To vede k hromadění krve v žilách a jejich následnému rozšíření.

Spousta lidí křečové žíly považuje pouze za estetický problém, který je pouze nutné maskovat, ale není třeba jej nikterak řešit. To je ale velký omyl. Křečové žíly totiž mohou nakonec přerůst v další onemocnění. V kůži se pak často tvoří záněty anebo vředy.

Prevence vzniku křečových žil

To, zda se u vás objeví či neobjeví křečové žíly, je ovlivněno hned několika faktory. Tím hlavním je dle jedné studie dědičná predispozice. Ke vzniku křečových žil pak přispívá také sedavý styl života anebo naopak dlouhé stání, obezita, těhotenství anebo stárnutí.

Hlavní prevenci vzniku křečových žil je tedy aktivní styl života. Snažte se každý den cvičit, a to alespoň po dobu 30 minut. Pokud máte sedavé zaměstnání, každých 30 minut se minimálně na 1 minutu postavte a mírně se pohybujte, aby se nohy správně prokrvily. Pokud naopak v práci strávíte většinu času vestoje, každých 30 minut si alespoň na 1 minutu sedněte. Zdraví žil pak můžete podpořit například střídavými teplými a studenými sprchami, které celé tělo krásně prokrví.

Ananas jako lék na křečové žíly

Pokud se chcete vyhnout vzniku křečových žil anebo se s nimi už potýkáte a rádi byste zmírnili jejich příznaky, můžete tak učinit i stravou. Zařaďte do svého jídelníčku chutný ananas, který je jako stvořený pro léčbu křečových žil. Podle studie z června 2023 je totiž bohatý na enzym bromelain a také na protein fibrin. Obě tyto látky přispívají k pružnosti cév a posilují stěny cév. Díky tomu se skvěle hodí jakožto prevence vzniku křečových žil i k jejich případnému zmírnění. Aby se účinky dostavily, měli byste denně sníst zhruba 250 gramů ananasu.

Podobně ale působí i jiné potraviny, které se rovněž vyplatí zařadit do jídelníčku. Konkrétně jde o špenát, pohanku, mrkev, kurkumu anebo červenou řepu. Skvělé je také hroznové víno, které podle jednoho výzkumu může snižovat otoky nohou a zmírnit projevy křečových žil.

Navštivte lékaře

Výše zmíněné rady ovšem berte jako informace k prevenci či jako doplňkovou léčbu. Křečové žíly by měl totiž prohlédnout lékař, který rozhodne o tom, jak je vhodné je léčit. Jak již bylo zmíněno, křečové žíly nejsou jen estetickým, ale také zdravotním problémem, který může přerůst v další komplikace. Rozhodně byste proto měli navštívil lékaře, pokud máte podezření, že křečovými žilami trpíte.

Zdroje: healthline.com, webmd.com, medicalnewstoday.com