Kuří oko představuje poměrně častý kožní problém, který se objevuje u spousty lidí. Jak se jej rychle zbavit v domácích podmínkách a kdy je lepší raději navštívit lékaře?

Kuří oko se může objevit prakticky u každého člověka, který nosí nevhodnou obuv nebo trpí vbočeným palcem u nohy. Vzniká ve chvíli, kdy se na jednom místě začne hromadit zrohovatělá kůže. Z té se nakonec vytvoří útvar, který na první pohled může připomínat mozol. Oproti mozolu je ale těžší se jej zbavit.

Jaké jsou způsoby domácí léčby kuřího oka, zjistíte ve videu kanálu Dr. Dray na YouTube:

Zdroj: Youtube

Prevence kuřího oka

Abychom předešli vzniku nebo opětovnému objevení kuřího oka, je klíčové odstranit podmínky, které jej způsobují. Zde jsou některé tipy:

Správná obuv

Nejdůležitějším krokem k prevenci vzniku kuřího oka je vhodná a dobře padnoucí obuv. Vybírejte si pouze takové boty, které odpovídají velikosti vašich nohou a nikde vás netlačí. Právě v místech, kde vás totiž boty tlačí, se kuří oka objevují nejčastěji. I proto na ně více trpí ženy, které často nosí ne úplně pohodlné lodičky.

Stříhání nehtů

Při prevenci je důležité také pravidelné stříhání nehtů na nohou. Dlouhé nehty mohou způsobit tlak vedoucí k tvorbě kuřího oka.

Použití ochranných vložek

Pokud máte nějaký pár oblíbených bot, který vás ovšem při chůzi tlačí, sežeňte si alespoň v lékárně či v drogerii ochranné vložky do boty. Díky nim nebude na některá místa na noze vyvíjet velký tlak.

Udržování čistoty a hydratace nohou

V neposlední řadě je důležitá také pravidelná hygiena. Denní mytí a hydratace nohou pomohou předcházet tvorbě kuřích ok.

Jak se doma zbavit kuřího oka

Léčba kuřího oka může mít jednoduchá, ale také složitější. Pokud je kuří oko menších rozměrů, je velmi pravděpodobné, že se jej zbavíte sami doma.

V první řadě je důležité postiženou nohu namočit na několik minut do teplé vody. Díky tomu kůže změkne. Poté pemzou kuří oko jemně zbruste. Můžete na něj také nalepit speciální náplast s obsahem kyseliny salicylové, která léčbu ještě urychlí. Stejně poslouží i různé krémy, které obsahují tu samou kyselinu. Kuří oko by mělo do několika málo dnů zmizet.

Kdy hledat odbornou pomoc?

Pokud je kuří oko větších rozměrů anebo se vám nedaří se ho zbavit, je třeba vyhledat lékaře. Ten může kuří oko vydloubnout či na něj použít tekutý dusík anebo laser. V krajních případech, kdy žádná jiná opatření nepomáhají, může lékař kuří oko chirurgicky odstranit.

Prevence a správná péče jsou klíčem k udržení nohou bez kuřích ok. Správně padnoucí obuv, ochranné vložky do bot, pravidelná hygiena a správná péče o nohy mohou významně snížit riziko vzniku tohoto nevzhledného a bolestivého útvaru. V případě, že se kuří oka objeví, je třeba zaměřit se na eliminaci příčin tření a tlaku. V případě potřeby je vhodné obrátit se na dermatologa pro odbornou pomoc.

Zdroje: healthline.com, timesofindia.com, medicalnewstoday.com