Po Novém roce se spousta lidí vrhá na nejrůznější diety anebo detoxy, aby ulevili svému zažívání, které během vánočních svátků jelo na 110 %. Namísto drastických stravovacích plánů ale můžete svému tělu pomoci a ulevit mnohem snadněji. Postačí, když si každý den připravíte nápoj z bobkového listu, skořice a zeleného čaje.

Bobkový list není jen kořením. Na co všechno působí, zjistíte ve videu kanálu Bylinkopedie na YouTube:

Zdroj: Youtube

Bobkový list a jeho vliv na zdraví

Bobkový list spousta lidí využívá hlavně při vaření a vůbec netuší, jaké poklady se v něm skrývají. Pravdou je, že byl už v dávných dobách využíván nejen coby dochucovadlo, ale také k léčbě různých nemocí.

Studie z roku 2016 prokázala, že je bobkový list plný antioxidantů a minerálů. Díky tomu přispívá k přirozené detoxikaci těla a napomáhá k odstranění volných radikálů. Čaj připravený z bobkového listu je skvělý k léčbě bolesti žaludku. Uleví od nadýmání a podpoří zdraví střev.

Multifunkční skořice

Stejně jako bobkový list, i skořice má celou řadu zdravotních benefitů. Dle výzkumu z roku 2015 je přímo napěchovaná antioxidanty. Zároveň má protizánětlivé vlastnosti, může sloužit coby ochrana před srdečními onemocněními, snižuje hladinu krevního cukru a jedna studie dokonce prokázala, že skořice může chránit před rakovinou. Do svého jídelníčku by ji tedy měl zařazovat pravidelně každý.

Zelený čaj podpoří tělo i mysl

Zelený čaj je známý pro svůj obsah antioxidantů. To je ale jen jednou z mnoha jeho výhod. Pozitivně působí i na mozek, podporuje zdraví kostí, snižuje hladinu cholesterolu a zlepšuje paměť. Podle studie z roku 2021 obsahuje i aminokyselinu zvanou L-theanine, která snižuje stres a může pomáhat zbavit se úzkostí.

Nápoj sloužící k detoxikaci organismu

Když tedy spojíte bobkový list, zelený čaj a skořici, je jasné, že vám vznikne zdravý nápoj s mnoha zdravotními benefity. Jak ho ale správně připravit?

K výrobě nápoje budete potřebovat skutečně kvalitní zelený čaj. Na porcovaný zelený čaj ze supermarketu raději zapomeňte a zajděte si jej koupit do specializované prodejny v podobě sušených lístků. Připravte si dostatečně velkou nádobu a nasypte do ní 1 polévkovou lžíci zeleného čaje. Čaj zalijte 800 mililitry horké, avšak ne vroucí vody, přidejte 2 tyčinky celé skořice a 3 bobkové listy. Nádobu zakryjte a nechte všechny přísady louhovat po dobu 15 minut. Nakonec nápoj přeceďte. Popíjejte jej třikrát denně v podobě 3 menších šálků. První si dopřejte hned po probuzení, druhý v době mezi snídaní a obědem a poslední odpoledne. Nápoj nepijte ve večerních hodinách. Zelený čaj totiž obsahuje nemalé množství kofeinu, a tak by pro vás mohlo být obtížnější usnout.

Zdroje: health.com, healthline.com, fitelo.co