Píchání v boku se častěji objevuje u dětí a méně trénovaných sportovců. S věkem a zvyšujícím se tréninkem má tendenci píchání v boku klesat. Aktivní sportovci by se s tímto problémem měli umět poprat.

Na video od Vědeckého Kladiva, proč vás při běhání může píchat v boku, se podívejte na YouTube:

Zdroj: Youtube

Běžci, triatlonisté a jezdci na koni patří mezi sportovce, kteří mají větší pravděpodobnost pocítit píchání v boku. Naopak plavci a cyklisté jsou méně náchylní k tomuto jevu. Intenzita cvičení je dalším faktorem ovlivňujícím výskyt píchání v boku. Obecně platí, že čím vyšší je intenzita sportovní aktivity, tím větší je pravděpodobnost, že k němu dojde. Snížení tempa může být jednoduchým způsobem, jak píchání zmírnit nebo mu předejít .

Příčina píchání v boku

Přesná příčina píchání v boku zůstává stále trochu záhadná, ale věda nabízí několik teorií. Jedna z teorií spočívá v podráždění vnější pobřišnice během pohybu, což může způsobit tření s vnitřními orgány. Tato teorie se zdá být nejvíce uznávanou a vysvětluje, proč se bolest lokalizuje právě do boku.

Další možností je mechanický tlak na vazy, které podpírají vnitřní orgány. Je však třeba poznamenat, že píchání v boku se objevuje i při sportech s menším mechanickým tlakem.

Jak se píchání v boku vyhnout

Nepřejídat se: Zamezte konzumaci velkého množství jídla nebo nápojů alespoň dvě hodiny před sportovní aktivitou, zejména pokud máte problémy s pícháním v boku po jídle.

Změňte typy nápojů: Vyhněte se sladkým nápojům s vysokým obsahem cukru, které způsobují nafouknutí.

Zmírněte intenzitu: Pokud je intenzita cvičení příliš vysoká, zkuste zvolnit tempo, tím snížíte riziko píchání v boku.

Správný dech: Ujistěte se, že během cvičení správně a pravidelně dýcháte. Cvičení na kontrolovaný dech může pomoci předejít problémům.

Správný dech je totiž klíčovým faktorem při běhu. Když vyběhnete, měli byste dbát na hluboký a pravidelný dech, který pomáhá dodat tělu dostatek kyslíku a současně snižuje tlak na břišní svaly a pobřišnici. Základem je synchronizovat dech s krokem – někteří běžci preferují dýchání ve vzoru 2:2. To znamená dva kroky na nádech, dva kroky na výdech, zatímco jiní mohou upřednostňovat 3:3 nebo dokonce jiný rytmus. Důležité je najít si ten svůj rytmus dechu a udržovat ho během celého běhu.

Měli byste také dýchat skrze nos, což zvlhčuje a filtruje vzduch před tím, než vstoupí do plic, a pomáhá předejít podráždění pobřišnice. Pamatujte, že cvičení na kontrolu dechu a jeho synchronizaci s pohybem může trvat nějaký čas, než se stane automatickým, ale může být klíčem k tomu, jak se vyhnout nepříjemnému píchání v boku během běhu.

Nejde o závažný zdravotní problém

Píchání v boku je sice nepříjemným jevem, ale většinou naštěstí není známkou závažných zdravotních problémů. Když budete ke svému tělu pozorní, správným dechem a vhodnými stravovacími návyky můžete pravděpodobnost výskytu tohoto jevu snížit.

Zdroj: www.youtube.com, www.gymbeam.cz, www.behani.cz