Plicník lékařský, latinsky Pulmonaria officinalis, je tradiční léčivá rostlina s mnoha úžasnými vlastnostmi pro podporu zdraví dýchacích cest. A nejen jich. Své jméno získal podle podobnosti listů s povrchem plíce a podle studie z roku 2022 byl využíván již od středověku. Je to vytrvalá bylina patřící do čeledi brutnákovitých, pochází z Evropy a Asie a roste převážně v lesích, na loukách a na okrajích cest.

Jak správně sbírat a používat plicník lékařský, se dozvíte z následujícího YouTube videa – kanál Věra Strnadová

Zdroj: Youtube

Expektorantní účinky

Podle studie z roku 2018 obsahuje látky, jako jsou saponiny a slizy, které mají expektorantní účinky. Tyto látky podle výzkumu pomáhají zředit hleny v plicích a průduškách, což usnadňuje jejich vykašlávání. Tím dochází k odstranění nahromaděných nečistot a bakterií, čímž se minimalizuje riziko infekcí a zlepšuje se celková průchodnost dýchacích cest.

Protizánětlivé vlastnosti

Výzkum z roku 2021 uvádí, že také obsahuje flavonoidy a kyselinu askorbovou, které mají výrazné protizánětlivé účinky. Tyto látky podle výzkumu snižují zánětlivé procesy v plicích a průduškách, což napomáhá k redukci otoku a podráždění sliznic. Díky tomu se zlepšuje pohodlí při dýchání a snižuje se riziko vzniku respiračních obtíží, jako je například rýma.

Antioxidanty pro ochranu plic

Plicník lékařský je podle studie z roku 2021 bohatý na antioxidanty, jako jsou polyfenoly a vitamín C. Tyto látky neutralizují volné radikály, které poškozují buňky plicní tkáně. Studie uvádí, že díky svým antioxidačním vlastnostem chrání plicní tkáň před oxidativním stresem způsobeným znečištěním ovzduší, kouřením či jinými toxickými látkami.

Podpora hojení dýchacích cest

Látky obsažené v plicníku lékařském mají také podle výzkumu schopnost podporovat hojení drobných ran a podráždění v dýchacích cestách. Tato vlastnost je zvláště užitečná při léčbě akutních respiračních infekcí, jako je nachlazení a chřipka. Výzkum uvádí, že plicník lékařský napomáhá k rychlejší regeneraci plicní tkáně a snižuje dobu trvání příznaků respiračních onemocnění.

Zvyšuje krevní srážlivost

Výzkum z roku 1990 uvádí, že plicník lékařský mimo jiné obsahuje také látky s antikoagulačními vlastnostmi, které zvyšují srážlivost krve. Je však důležité mít na paměti, že antikoagulancia zvyšují riziko krvácení, a proto je před jeho užitím vhodná konzultace s lékařem, zejména pokud máte existující problémy se srážením krve nebo užíváte jiné léky ovlivňující srážlivost.

Kde plicník lékařský hledat?

Plicník lékařský často roste v lesích a na jejich okrajích, kde je vlhké prostředí a dostatek stínu. Hledejte ho podél lesních cest a cestiček, zejména v listnatých nebo smíšených lesích. Někdy se plicník lékařský vyskytuje na vlhkých loukách nebo pastvinách, kde může být nalezen mezi trávou a dalšími bylinami. Najít ho můžete také poblíž břehů potoků, vodních toků či bažin nebo si lze zakoupit jeho semínka v zahradnictví a pěstovat ho přímo na své zahradě.

Sběr a sušení

Než začnete plicník lékařský sbírat, ujistěte se, že ho správně identifikujete. Má charakteristické skvrnité listy a květy, které mohou být modré, růžové nebo fialové barvy. Nejlepší doba pro sběr je na jaře, kdy rostlina kvete. Pro sběr použijte ostré nůžky nebo speciální nože na bylinky. Snažte se sbírat celé rostliny včetně listů, květů a stonků.

Po sběru ho pečlivě propláchněte ve studené vodě, abyste odstranili nečistoty a případné hmyzí škůdce. Poté ručníkem dobře osušte. Rozložte rostliny na čisté síťce, papíru nebo látkovém sítu na suchém a dobře větraném místě. Můžete je také pověsit na stinném místě na provazech či věšáku. Plicník lékařský obvykle potřebuje k úplnému vysušení několik dní až týdnů v závislosti na podmínkách. Sušení je dokončeno, když jsou listy a stonky křehké a dají se lehce lámat. Po úplném vysušení ho uložte do čistých a suchých skleněných nebo kovových nádob s utěsněnými víčky. Skladujte ho na suchém a temném místě, abyste zachovali jeho účinnost.

Příprava čaje

Příprava čaje je naprosto jednoduchá. Do hrnečku dejte 1-2 lžičky sušeného plicníku a zalijte vroucí vodou. Nechte 15 minut louhovat, aby byl dostatečně silný. Poté přes sítko přeceďte. Pokud upřednostňujete sladší chuť, přidejte med či jiné sladidlo a dopřejte si alespoň dva šálky denně.

Zdroje: YouTube.com, webmd.com, wisdom.thealchemistskitchen.com