Tato pozice není považována za vhodnou pro začátečníky, takže se ujistěte, že se zaměřujete na správnou techniku každého kroku. Jak se jej naučit krok za krokem, zjistíte ve videu kanálu Studio Moksha na YouTube:

Zdroj: Youtube

Pozice mostu krok po kroku

Zde máte krok za krokem popsáno, jak provádět pozici mostu a také některé varianty pro začátečníky.

Lehněte si na záda a ohněte kolena tak, aby chodidla byla na zemi blízko hýždí. Ohněte lokty, aby dlaně byly plochou na zemi pod rameny. Směřujte prsty směrem ke svým nohám. Při nádechu se opřete rukama a nohama do země. Zvedněte ramena a boky o centimetr nebo dva od země. Ponechte váhu podporovanou rukama a nohama a posuňte vršek hlavy k zemi. Zkontrolujte, zda jsou vaše lokty stále rovnoběžné. Zatlačte rukama, použijte sílu paží, abyste zvedli hlavu ze země. Zkontrolujte, že jsou vaše nohy rovnoběžné a zarovnejte kolena se svýma nohama. Pro uvolnění stiskněte bradu na hrudník a spusťte se zpět na zem. Držte pozici až 30 sekund.

Na co klást důraz

Udržujte vnější stehna pevná a otáčejte horní stehna dovnitř, když zvedáte tělo. Dejte si pozor, abyste nevytvářeli napětí v krku.

Jak provádět pozici mostu bezpečně

Při józe byste měli vždy dbát na bezpečnost. Pozice mostu vyžaduje dostatečnou opatrnost. Zde jsou některé tipy, které vás ochrání před zraněním.

Správná technika: Nepřetěžujte hýždě příliš tvrdě při dosahování plného protažení. To vede ke stlačení páteře a zvýšení rizika přetížení dolní části zad.

Dejte si čas: Dosažení plné pozice mostu může trvat týdny nebo i déle. Buďte trpěliví a nevzdávejte to.

Nepřekračujte své limity: Po každém tréninku potřebuje tělo čas na zotavení. Nepřinucujte se provádět plnou pozici mostu, pokud se necítíte na 100 %. To by mohlo zvýšit riziko zranění a bolesti zad.

Použijte pomůcku: Není ostuda pomoci si pomůckami. Držte je mezi stehny, abyste chránili kolena. Můžete také použít jóga blok pod ruce, abyste zmenšili zatížení páteře.

Modifikace pozice mostu

Zde je několik způsobů, jak modifikovat pozici mostu, aby byla snazší nebo naopak náročnější.

Modifikace pro začátečníky

Pokud téměř zvládáte pozici mostu, ale potřebujete trochu podvádět, máte štěstí. Zde je několik způsobů, jak tuto pozici přizpůsobit začátečníkům. Namísto plného mostu můžete vyzkoušet například poloviční most. I ten přináší tělu velké výhody, ale není nijak náročný a zvládne jej naprosto každý.

Pokročilé modifikace

Jakmile zvládnete základní verzi pozice mostu, existuje mnoho zábavných způsobů, jak ji ztížit. Zde jsou některé tipy pro pokročilé:

Když dosáhnete plného protažení, zvedněte jednu nohu ke stropu a podržte ji na chvíli. Poté ji vraťte na zem a zopakujte to stejné s druhou nohou. Projděte nohama do rukou pro vyšší oblouk. Postavte se z pozice plného mostu, a poté se vraťte zpět do pozice mostu. Tato variace je však náročná.

Výhody pozice mostu

Jóga nabízí mnoho výhod pro váš duševní a fyzický stav. Pozice mostu pomáhá zlepšit povědomí o dechu, zvýšit flexibilitu a pohyblivost, ale také zlepšit chronické bolesti v dolní části zad. Podporuje spojení mysli a těla. Uvolňuje napětí ve svalech, kloubech a páteři. Posiluje jádro, stehna, zadek a paže. A v neposlední řadě podporuje produkci endorfinů, které zlepšují náladu.

Zdroj: www.youtube.com, www.jogadnes.cz, www.yogapoint.cz