Podle studie z roku 2007 má pokožka hlavy v průměru 100 000 až 150 000 vlasů a člověk jich denně ztrácí zhruba 50 až 100. Tento proces je součástí normálního fyziologického cyklu, který zahrnuje fáze růstu, přechodu a klidu a je tedy přirozeným jevem umožňujícím jejich obnovu a zajišťuje jim zdravý vzhled. Nicméně, pokud je vypadávání nadměrné a způsobuje řídnutí vlasů, nastává problém, který vyžaduje řešení. Naštěstí si můžete pomoci sami.

Jak podpořit růst vlasů pomocí masáže hlavy, se dozvíte z následujícího YouTube videa – kanál vlast. in

Zdroj: Youtube

Eliminujte stres

Podle výzkumu z roku 2017 stres ovlivňuje hladinu hormonu kortizol v těle, jehož zvýšená hodnota má negativní dopad na různé funkce těla, včetně růstu vlasů. Studie také uvádí, že stres vede k zánětům a podráždění pokožky hlavy, což negativně ovlivňuje zdraví vlasových folikul. Eliminace stresu je tedy klíčovým faktorem nejen pro celkové zdraví, ale také pro zdraví vlasů. A jak se stresu zbavit? Zkuste relaxaci či meditaci. Pravidelné cvičení relaxačních technik, jako je meditace nebo jóga, podle výzkumu z roku 2015 hladinu stresu snižuje a podporuje celkové zdraví vlasů.

Hýbejte se. Podle studie z roku 2018 pravidelná fyzická aktivita zlepšuje krevní oběh a dodává živiny do vlasových folikul, čímž podporuje růst vlasů. Dbejte na to, abyste měli dostatečný spánek. Podle studie z roku 2017 nedostatek spánku způsobuje nadměrný stres, kvůli kterému naše vlasy vypadávají ve větším množství. Snažte se proto dodržovat pravidelný spánkový režim a získat dostatek odpočinku každou noc.

Změňte svůj jídelníček

Jestliže trpíte hojným vypadáváním vlasů, změna by měla nastat také ve vašem jídelníčku. Zaměřte se na potraviny bohaté na biotin, známý také jako vitamín B7 nebo vitamín H, který je podle studie z roku 2019 klíčový pro zdraví vlasů. Mezi potraviny bohaté na tyto vitamíny patří banány, vaječné žloutky, ořechy, celozrnné produkty a luštěniny. Pokud pozorujete řídnutí vlasů, pravděpodobně postrádáte také železo. Součástí vašeho jídelníčku by proto také mělo být červené maso, játra či špenát. Studie také uvádí, že v růstu vlasů a udržení zdravé pokožky hlavy hraje důležitou roli vitamín D. Léto se blíží, tak toho využijte, a dostatečně se vystavujte sluníčku. Tento vitamín také získáte z potravin, jako je například tuňák či losos. Ve vašem jídelníčku by neměly chybět ani potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny, zdravé bílkoviny a samozřejmě ovoce a zelenina, které obsahují důležité minerály a antioxidanty. Podle studie je také důležitý dostatečný příjem tekutin. Pijte proto každý den dostatek vody, abyste udrželi vaše vlasy hydratované a zdravé.

Své vlasy ošetřujte šetrně

Šetrné ošetřování vlasů je klíčové pro zachování jejich zdraví, síly a lesku. Agresivní úpravy a nepřiměřená péče vlasy poškozují a vedou k jejich ztrátě. Vyhněte se proto častému mytí. Příliš časté mytí vlasů podle studie z roku 2017 odstraňuje přírodní oleje a vlhkost z pokožky hlavy, což vede k suchosti a lámavosti vlasů. Doporučuje se mytí vlasů 2-3krát týdně nebo podle potřeby, aby se udržela rovnováha vlhkosti. Zvolte šampony a kondicionéry bez síranů, parabenů a agresivních chemikálií, které vlasy a pokožku hlavy dráždí. Mírné a přírodní šampony jsou šetrnější a pomáhají jejich zdraví udržet. Pokud používáte tepelné nástroje na úpravu vlasů, jako je žehlička nebo kulma, použijte termální ochranu, která ochrání vlasy před poškozením způsobeným teplem. Ideálně byste měli nechat vlasy uschnout na vzduchu, ale pokud je pro vás používání fénu nezbytné, opět použijte termální ochranu a na fénu si navolte nižší teplotu. Vyhněte se také příliš těsným účesům, jako jsou culíky, copánky nebo drdoly. Ačkoliv tyto účesy na vaší hlavě vypadají hezky, vaše vlasy poškozují a způsobují jejich lámání a vypadávání.

Ztráta vlasů je častým problémem, který má mnoho příčin. Nicméně, správná péče a životospráva hrají klíčovou roli v obnově růstu vlasů a zlepšení jejich celkového zdraví. Pokuste se eliminovat stres, zaměřte se na zdravou stravu plnou důležitých vitamínů a minerálů a o své vlasy pečujte šetrně. Dodržováním těchto jednoduchých tipů svou zářivou hřívu získáte zpět, a to bez nutnosti složitých a drahých zákroků.

Zdroje: YouTube.com, my.clevelandclinic.org, healthline.com