Aloe vera

Aloe vera je známá svými léčivými vlastnostmi a používá se často v kosmetických produktech i domácí medicíně. Avšak rostlina má velmi ostré listy, o které se děti i mazlíčci mohou snadno poranit. Pokud se tedy už rozhodnete doma aloe vera pěstovat, vždy dbejte na to, aby byl květináč s rostlinou dostatečně vysoko.

Jak správně vybírat pokojové rostliny poradí v tomto YouTube videu - kanál Královny pořádku:

Zdroj: Youtube

Lilie

Lilie jsou překrásné květiny, které se často vysazují do zahrad i do interiérů kvůli svému jedinečnému vzhledu a vůni. Bohužel však jsou ale velmi nebezpečné, a to hlavně pro kočky. Všechny části lilie, včetně květů, pylu, stonků, a dokonce i vody ve váze, jsou pro kočky toxické a potvrzují to i studie. Lilie obsahují látky nazývané glykosidy, které mohou po požití způsobit vážné poškození ledvin, což se může projevit jako akutní renální selhání. Tento stav je extrémně nebezpečný a může vést k úmrtí kočky, pokud není rychle ošetřena veterinárním lékařem.

Dieffenbachia

Dieffenbachia je oblíbená dekorativní rostlina, zejména pro své atraktivní listy. Avšak šťáva této rostliny obsahuje oxaláty, které mohou způsobit podráždění kůže a sliznic, pokud dojde k jejich kontaktu. Při požití může dieffenbachia podle studií způsobit otoky úst a hrdla, což může vést k obtížnému polykání a dokonce i k závažným komplikacím, jako je dušení. Rostlina je tedy nebezpečná jak pro děti, které mohou zkoumat své okolí, tak pro domácí mazlíčky, kteří by mohli zvědavě ochutnat listy.

Konvalinky

Konvalinky jsou oblíbené květiny, které se často vysazují do zahrad pro svou jemnou vůni a zářivé květy. Avšak všechny části konvalinek, včetně květů, listů a kořenů, obsahují toxické látky nazývané kardiotonické glykosidy. Tyto látky mohou podle studií způsobit vážné otravy, pokud jsou pozřeny. Příznaky otravy mohou zahrnovat nevolnost, zvracení, průjem, poruchy srdečního rytmu a v extrémních případech i srdeční zástavu. Konvalinky jsou tedy nebezpečné pro děti i domácí zvířata a měly by být umístěny mimo jejich dosah, aby se minimalizovalo riziko otravy.

Oleandry

Oleandry jsou atraktivní rostliny s nádhernými květy, které jsou běžně pěstovány v teplých klimatických podmínkách. Všechny části této rostliny ale obsahují silné kardiotonické glykosidy, které mohou způsobit vážné otravy. Příznaky otravy oleandry mohou zahrnovat zvracení, průjem, bolesti břicha, arytmie, nebo dokonce srdeční zástavu. Pro děti i domácí zvířata je oleandr extrémně nebezpečný a měl by být z domácnosti zcela vyloučen.

Zdroje: www.youtube.com, www.plnezdravi.cz, www.webmd.com, www.housebeautiful.com