Strava a cvičení jdou ruku v ruce. Kdy a co jíte je důležité pro to, jak se cítíte během cvičení, ať už jde o obyčejné tréninky nebo přípravu na závod. Inspirujte se tedy následujícími tipy ohledně stravování a cvičení.

Na video od Aleše Lamky, jak rychle zhubnout, se podívejte na YouTube:

Zdroj: Youtube

Snídejte zdravě

Pokud cvičíte ráno, vstaňte dostatečně brzy, abyste mohli snídat alespoň hodinu před cvičením. Konzumace sacharidů před cvičením zlepšuje výkon a umožňuje vám cvičit déle a s vyšší intenzitou. Pokud nesnídáte, můžete se cítit ospalí nebo dokonce pociťovat závratě během cvičení.

Pokud plánujete cvičit do hodiny po snídani, dejte si pouze lehké jídlo nebo iontový nápoj. Soustřeďte se na sacharidy pro maximální zisk energie.

Ideální snídaně by měla obsahovat celozrnné cereálie nebo chléb, nízkotučné mléko, šťávu, banány či jogurt. A pamatujte, že pokud obvykle pijete ráno kávu, šálek před cvičením je v pořádku. Mějte však na paměti, že když zkoušíte nové jídlo nebo nápoj před cvičením poprvé, můžete riskovat potíže se žaludkem.

Dbejte na velikost porce

Buďte opatrní, abyste se před cvičením nepřejídali. Obecná pravidla říkají, že byste měli jíst velké jídlo nejméně 3-4 hodiny před cvičením. A malé jídlo nebo svačinu konzumujte přibližně 1-3 hodiny před cvičením.

Přejídání se před tréninkem vás unaví. Naopak nedostatek jídla vám zase nedodá potřebnou energii k udržení síly během cvičení.

Svačte vhodně

Většina lidí nemá problém jíst menší svačiny těsně před cvičením i během něj. Důležité je, jak se cítíte. Udělejte to, co je pro vás a vaše tělo nejlepší. Pokud trvá cvičení déle než 60 minut, můžete si dát vhodné potravinu nebo nápoj bohatý na sacharidy během cvičení.

Vhodná svačina pro takovou příležitost je energetická tyčinka, banán, jablko nebo jiné čerstvé ovoce, jogurt, ovocné smoothie, celozrnný bagel nebo sušenky, nízkotučná tyčinka s ovesnými vločkami, sendvič s arašídovým máslem či sportovní nápoj.

Jezte po cvičení

Pro podporu regenerace svalů a obnovení zásob glykogenu je vhodné jíst jídlo obsahující jak sacharidy, tak bílkoviny do dvou hodin po cvičení, pokud je to možné.

Dobrou volbou jídla po cvičení je jogurt a ovoce, sendvič s arašídovým máslem, nízkotučné čokoládové mléko a preclíky nebo třeba krůta na celozrnném chlebu s zeleninou.

Pijte dostatek tekutin

Nezapomeňte na tekutiny. Potřebujete dostatečné množství tekutin před, během i po cvičení, abyste předešli dehydrataci.

Abyste byli dobře hydratovaní pro cvičení, měli byste 2-3 hodiny před cvičením vypít přibližně 2-3 šálky vody. Během cvičení pak vypijte přibližně 1/2 až 1 šálek vody každých 15-20 minut. Množství přizpůsobte své velikosti těla a počasí. No a po cvičení vypijte přibližně 2-3 šálky vody za každého ztraceného 0,5 kilogramu hmotnosti během cvičení.

Voda je obvykle nejlepším způsobem, jak nahradit ztracené tekutiny. Pokud cvičíte déle než 60 minut, dejte si iontový nápoj. Tyto nápoje vám pomohou udržet elektrolytovou rovnováhu těla a poskytnout vám více energie, protože obsahují sacharidy. Mějte na paměti, že délka a intenzita vaší aktivity určí, jak často a co byste měli jíst a pít.

Pokud jde o stravování a cvičení, každý je jiný. Tak pozor na to, jak se cítíte během cvičení i na váš celkový výkon a zdravotní stav.

Zdroj: www.youtube.com, www.aktin.cz, www.prozeny.cz