I když můžete číst a těšit se z toho kdykoliv během dne, čtení před spaním nabízí jisté výhody. Minimálně je to činnost, která vám pomůže uvolnit se, když ještě necítíte úplnou únavu, ale potřebujete usnout.

Na video od Medical Centric, proč je důležité číst před spaním, se podívejte na YouTube:

Zdroj: Youtube

Čtěte před spaním i dětem

Večerní čtení před spaním nemusí být pro vás úplně novým konceptem, pokud vám někdo v dětství před spaním také četl. Možná si dokonce pamatujete, jak jste usínali při uklidňujícím zvuku hlasu maminky nebo jak jste prosili o jednu kapitolu navíc, než rodiče zhasli světlo. Pokud vám v dětství před spaním nikdo nečetl, nezoufejte, nikdy není pozdě začít si večer číst.

Pozitiva večerní četby

Čtení může být zábavné, ale neposkytuje pouze zábavu. Může také posílit vaši mysl tím, že zvyšuje empatii a zvyšuje slovní zásobu. Ochrání však i před stárnutím souvisejícím s kognitivním úpadkem. Některé teorie dokonce naznačují, že čtení knih může prodloužit váš život, což vám poskytne ještě více času na čtení před spaním nebo kdykoliv během dne.

Výhody čtení před spaním

Zmírnění stresu: Pokud vás trápí starosti a jiný emocionální stres, který vás udržuje vzhůru dlouho do noci, zvednutí knihy z nočního stolku může znamenat záchranu. Stačí půl hodiny čtení denně a ulevíte si od stresu stejně jako při cvičení jógy.

Zlepšete kvalitu spánku: Čtení knihy v posteli před spaním zlepšuje kvalitu spánku.

Pomoc při nespavosti: Pravidelný nedostatek spánku může mít zásadní vliv na vaše fyzické a emocionální blaho. Pomoci může čtení, které ve spojení s léčbou nespavosti pomáhá snížit kognitivní vzrušení a deaktivovat mysl před spaním.

Podporovat delší spánek: Možná nemáte problém s usínáním, ale spíte trhavě a často se budíte. Čtení krátce před spaním vám pomůže zůstat v hlubším spánku po delší dobu.

Pomoc od bolestivých emocí

Někteří lidé tvrdí, že čtení pomáhá poskytnout pozitivní rozptýlení od bolestivých nebo přehlcujících emocí, včetně pocitů úzkosti a deprese, které také narušují spánek.

Pokud si před spaním přečtete něco úvahového nebo poutavého, budete o tom následně přemýšlet, vaše problémy ustoupí do pozadí a vy snáze usnete.

Čtení před spaním také pomáhá přečkat čas, než vám například začnou působit léky nebo když se necítíte ve své kůži. Stačí chvíle nad dobrou knihou a můžete uniknout z reality do zajímavějšího světa.

Nevýhody čtení před spaním

I když čtení před spaním nabízí mnoho výhod, mohou se objevit i některé nevýhody. Jednou z nich je riziko, že se do knihy zcela ponoříte a bude číst až do pozdních hodin, což zkrátí váš spánkový čas a povede ke spánkovým problémům.

Dalším potenciálním problémem je používání světlých elektronických čteček, které emitují modré světlo. Toto světlo potlačuje tvorbu melatoninu, hormonu odpovědného za regulaci spánku, což vede k obtížnějšímu usínání. Raději tedy sáhněte po klasické knize.

Zdroj: www.youtube.com, www.idnes.cz, www.vyspise.cz